Agrorezort prekonal negatívne rekordy, tvrdí Kollár. Krízu vraj nezvládne

Agrorezort prekonal negatívne rekordy, tvrdí Kollár. Krízu vraj nezvládne
Zdroj foto: SITA/Martin Havran
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka za posledné dva roky prekonalo všetky negatívne rekordy pod vedením ministerky Gabriely Matečnej. Povedal to líder hnutia Sme rodina Boris Kollár.

Dodal, že Slovensko je v situácii, keď v prípade bezpečnostnej alebo zdravotnej krízy nevie zabezpečiť občanom dostatok potravín na splnenie základných výživových nárokov a že potravinová sebestačnosť je na úrovni 37 %. Ďalej uviedol, že záporné saldo zahraničného obchodu s agrokomoditami sa prepadlo z 1,096 miliardy eur v roku 2015 na súčasnú úroveň 1,402 miliardy eur.

Konštatoval aj zníženie chovu ošípaných, dojníc aj plôch, na ktorých sa pestujú zemiaky. "Podpísali sa pod to všetky politické reprezentácie, je to výsledok slepého liberalizmu a rozkrádania," povedal Kollár. Podľa hnutia šéfka agrorezortu nevie zabezpečiť udržateľnosť poľnohospodárstva či produkcie potravín na zabezpečenie potravinovej sebestačnosti a mala by odstúpiť z postu.

Expert hnutia pre pôdohospodárstvo Jaroslav Karahuta upozornil, že ministerka nepredložila zatiaľ koncepčný materiál rozvoja rezortu a stratégiu, napriek tomu, že kríza v agrosektore sa prehlbuje. "Pani ministerka neplní ani programové vyhlásenie vlády, kde ako ministerka si dala záväzok podporiť dlhodobé koncepčné riešenie zvýšenia potravinovej bezpečnosti a zvýšenie podielu na trhu slovenských výrobkov z domácich surovín," povedal a dodal, že nezaviedla napríklad funkčný poistný systém so spoluúčasťou štátu či nepodporila mladých farmárov. V súvislosti s financiami z Európskej únie Karahuta uviedol, že SR čerpá 0,9 % z celkových podpôr, ale na produkcii sa podieľa 0,5 % a na pridanej hodnote 0,3 %.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá