Neviete sa odtrhnúť od mobilu? Pozor na problémy vo vzťahu

Neviete sa odtrhnúť od mobilu? Pozor na problémy vo vzťahu
Zdroj foto: TASR
Digitálna doba priniesla množstvo výhod. Jednou z nich je aj možnosť byť v neustálom spojení s blízkou osobou. Avšak podľa štúdie spoločnosti Kaspersky Lab má to aj svoju odvrátenú tvár a digitálne zariadenia môžu poriadne otriasť partnerskými vzťahmi. Väčšina sporov vzniká v momente, keď partner venuje svojmu zariadeniu väčšiu pozornosť ako svojej polovičke.

Digitálna oddanosť môže viesť k hádkam

Páry často používajú zariadenia a internetové služby, aby posilnili svoj vzťah a 8 z 10 ľudí vždy zostáva v kontakte so svojím partnerom online, keď nie sú spolu a 62% potvrdilo, že komunikácia prostredníctvom zariadení a internetu im pomáha cítiť blízkosť svojho partnera. Platí to najmä pre tie páry, ktoré spolu nežijú v jednej domácnosti. Táto digitálna oddanosť sa týka aj samotného zdieľania, keďže 53% ľudí tvrdí, že ich vzťah sa zlepšil, odkedy zdieľajú svoje online aktivity, vrátane prístupov k účtom a zariadeniam. Aj to však môže mať svoje negatíva, ktoré je potrebné zvážiť.

Výskum zistil, že používanie zariadení môže viesť k hádkam medzi blízkymi, a to z rôznych dôvodov – k tým najčastejším patrí nadmerné používanie zariadení alebo kybernetická bezpečnosť. Napríklad, 51% ľudí sa priznalo k hádke kvôli používaniu zariadenia počas spoločného stolovania alebo rozhovoru. Viac ako polovica respondentov mala s partnerom konflikt z dôvodu nadmerného času stráveného na zariadení. Toto percento je ešte vyššie pre páry, ktoré spolu žijú v jednej domácnosti v porovnaní s 49% tých, ktoré sú vo vzťahu, ale žijú oddelene.

Priatelia i nepriatelia modernej doby

Nadmerné používanie zariadení však nie je jediným dôvodom sporov medzi partnermi. Zdrojom nezhôd vo vzťahoch môže byť nepochybne aj samotný prístup k zariadeniam. Štvrtina respondentov sa napríklad nevedela dohodnúť, kto je na rade v používaní zariadenia. Búrku vo vzťahoch spôsobilo tiež zabudnuté dobitie zariadenia, alebo jeho strata.

Čoraz viac párov sa stretáva aj s problémami spôsobenými bezpečnostnými hrozbami. Takmer štvrtina párov sa pohádala po tom, čo jeden z nich infikoval zariadenie malvérom a u 19% prípadov vznikla hádka po tom, čo partner prišiel omylom alebo kvôli infekcii spôsobenej kybernetickou hrozbou o finančné úspory. Pravdepodobnosť vzniku hádky pre vyššie spomínané problémy je prirodzene vyššia u párov, ktoré si navzájom zdieľajú zariadenia. To len zdôrazňuje fakt, že pokiaľ ide o moderné vzťahy, môžu byť zariadenia priateľmi i nepriateľmi.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá