Polícia začala stíhanie, v ktorom figurujú Kočner s Bašternákom

Polícia začala stíhanie, v ktorom figurujú Kočner s Bašternákom
Zdroj foto: TASR
Na základe trestného oznámenia, ktoré v marci pre podozrenie z ekonomických trestných činov podal opozičný poslanec Jozef Rajtár, začala polícia trestné stíhanie. Ako ďalej informovala hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková, o začatí stíhania poslanca informovalo vyrozumením Prezídium Policajného zboru.

Verí v spravodlivosť

Rajtár v marci skonštatoval, že medzi podozrivými, ktorí mohli konať ako zločinecká skupina, sú okrem iných aj Marián Kočner a Ladislav Bašternák. "Očakávame, že policajti a dozoroví prokurátori odvedú pri vyšetrovaní týchto prípadov poctivú prácu, nedajú sa zastrašiť ani kúpiť. Po dlhých rokoch dusivej vlády Smeru-SD, ktorá umožnila prienik organizovaného zločinu s jeho privilégiami do polície i prokuratúry, sa dnes končí obdobie strachu," uviedol Rajtár. Dopyt verejnosti po spravodlivosti je podľa neho obrovský. "Veríme, že neustane, a vždy, keď to bude treba, ľudia zaplnia námestia. Na Slovensku presadiť právo a spravodlivosť za tejto vlády inak nejde," dodal.

Opozičný poslanec podal v marci trestné oznámenie na neznámych páchateľov, ktorí podľa neho ako organizovaná zločinecká skupina spáchali viacero závažných trestných činov ekonomickej povahy. "Analýzou svojich predchádzajúcich trestných oznámení, ktorých bolo dvadsať, som dospel k názoru, že charakter, spôsob vykonania a následné maskovanie týchto skutkov si vyžadovalo súčinnosť viacerých osôb," uviedol vtedy poslanec SaS s tým, že tieto osoby si museli byť vedomé nezákonného konania.

Podrobný popis jednotlivých prípadov

Medzi podozrivými sú podľa Rajtára okrem iných aj Kočner a Bašternák, ktorí sa na základe pochybných operácií s nehnuteľnosťami dopustili viacerých daňových podvodov vrátane neoprávneného uplatnenia si odpočtu DPH. "Vražda Jána a Martiny má zastrašiť všetkých, ktorí odhaľujú pravdu. My jej musíme dať celkom iný zmysel, ako jej dali objednávatelia. Musia sa zmobilizovať aj slušní policajti a prokurátori, musia si svedomito plniť svoje povinnosti a nenechať sa zastrašiť. Nesmieme sa nechať zastrašiť, inak nám organizovaný zločin vezme slobodu a s ňou aj chuť do života," povedal Rajtár.

Svoje marcové trestné oznámenie poslanec SaS podľa vlastných slov podložil podrobným popisom jednotlivých prípadov. Informácie čerpal zo svojich vlastných zistení, ako aj z médií. "Podozrenia, že došlo k podvodom a že tieto podvody boli vykonané organizovanou zločineckou skupinou, sú silné. Silné je aj podozrenie, že sa jej darilo práve preto, lebo mala krytie z najvyšších miest v štáte. V tomto prípade nám však nepomôžu talianske justičné orgány. V tomto prípade si musíme pomôcť sami," uzavrel Rajtár.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá