Fico chce mať v NR SR viac zodpovednosti, môže byť šéfom klubu

Predseda Smeru Robert Fico by sa mohol stať predsedom poslaneckého klubu strany v parlamente. Klub má o tejto otázke hovoriť pred nadchádzajúcou schôdzou parlamentu, ktorá sa začína 9. mája. Možnosť šéfovania klubu naznačil aj samotný Fico.

Fico vo štvrtok oznámil, že chce mať väčšiu mieru zodpovednosti v NR SR. Ako povedal na tlačovej besede po pracovnom sneme, chce podstatne viac koordinovať prácu poslaneckého klubu. „Chcem dávať dohromady a koordinovať návrhy vlády a klubu. Chcem rozbehať poslanecký klub,“ vyhlásil. Či mu ide o nejakú funkciu, však nepovedal. Súčasným predsedom poslaneckého klubu je Martin Glváč. „Nechcem sedieť v parlamente len ako poslanec. Chcem sedieť v parlamente, ale s väčšou mierou zodpovednosti,“ uviedol vo štvrtok Fico.

Podľa analytika Jána Baránka musí Fico ukázať, že nebude zbytočný. Baránek pripomenul slová Fica Andrejovi Kiskovi, že nikam neodchádza. „Asi to dokazuje. A aj v rámci Smeru potrebuje ukázať, kto je v strane pán,“ uviedol Baránek s tým, že tomu zodpovedajú aj ďalšie kroky, ako bola zmena stanov strany Smer-SD. „Teda nielen verbálne, ale aj skutkami si posilňuje pozíciu. Týmto dáva posolstvo, že nielen on urobil chyby, ale že bola chyba aj v pasívnom poslaneckom klube,“ myslí si Baránek, podľa ktorého Ficove predsedanie klubu môže ukázať, či klub je jednotný, keď sa ho bude snažiť rozhýbať. „Môže to byť test súdržnosti poslaneckého klubu,“ konštatoval.

Politológ Grigorij Mesežnikov upozornil, že Fico musí byť v nejakej viditeľnej líderskej funkcii. „Je len ťažké si predstaviť, že by bol rádovým poslancom. Ako predseda klubu bude mať viac možností sa prezentovať,“ povedal Mesežnikov. Podľa neho slová Fica, že nikam neodchádza, treba brať v plnej šírke. „Bude dávať najavo, že je lídrom nielen strany, ale aj koalície. Je to v súlade s jeho postavením,“ uviedol. Podľa Mesežnikova si Fico ako líder vyžiadal pozíciu, ktorou sa usiluje stranu vnútorne posilniť. „Strana je v zlom stave, v akom nikdy nebola. Preferencie klesajú, podľa mňa sa im to už nepodarí naštartovať,“ dodal.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá