Pellegrini sa stretol s poľským premiérom, chce zorganizovať kohézny summit

V rámci predsedníctva vo Vyšehradskej štvorke, ktoré preberá 1. júla, je Slovenská republika ochotná zorganizovať kohézny summit v Bratislave. Uviedol to v stredu vo Varšave predseda vlády SR Peter Pellegrini krátko po stretnutí s poľským premiérom Mateuszom Morawieckým.

Rovnaké podmienky pre všetkých

"Informoval som poľského premiéra, že vzhľadom na veľmi aktuálnu potrebu hovoriť o budúcom viacročnom finančnom rámci sa v rámci predsedníctva V4 rozhodneme zorganizovať takzvaný kohézny summit alebo pozvať priateľov kohézie do Bratislavy, aby sme si o tom, ako má budúci rozpočet EÚ vyzerať, hovorili za rokovacím stolom na úrovni lídrov a nie dozvedali sa to z článkov či uniknutých informácií, o ktorých nevieme dnes povedať, či sú pravdivé," vyhlásil Pellegrini.

Kohézna politika má podľa Pellegriniho svoje opodstatnenie aj v roku 2020. "Každý Európan, bez ohľadu na to, kde sa narodí, má mať rovnaké podmienky," povedal slovenský premiér. Prostriedky z EÚ by mali podľa neho smerovať tam, kde ešte existujú regionálne rozdiely a kde nie je dobudovaná infraštruktúra. Pellegrini rešpektuje, že rozpočet EÚ po roku 2020 by mal byť iný ako sme zvyknutí, ale mal by byť spravodlivý.

Rešpektovanie základných hodnôt EÚ

Morawiecki v tejto súvislosti pripomenul, že napriek tomu, že Poľsko a Slovensko sú už 14 rokov členmi EÚ, majú z ekonomického hľadiska ešte čo doháňať. Doplnil tiež, že obe krajiny majú na budúci rozpočet EÚ rovnaký názor. Britský denník Financial Times začiatkom tohto týždňa upozornil, že v rámci reformy politiky súdržnosti existuje návrh na presun desiatok miliárd eur z fondov EÚ zo strednej a východnej Európy - z krajín ako Poľsko, Maďarsko a Česká republika - do krajín, ktoré zasiahla finančná kríza, ako sú Grécko a Španielsko.

Zmeny v prerozdeľovaní rozpočtu EÚ môžu po roku 2020 postihnúť členské krajiny zo strednej či východnej Európy, ktoré nebudú rešpektovať základné hodnoty EÚ, napísal denník s odvolaním sa na zdroje z Európskej komisie. Obaja premiéri konštatovali, že slovensko-poľské vzťahy sú na nadštandardnej úrovni. Zároveň vyjadrili záujem o ich ďalšie zlepšovanie. "Teší nás, že Slovensko a Poľsko majú medzi sebou dobrú spoluprácu, ktorá sa prehlbuje", vyhlásil Morawiecki. "Medzi Slovenskom a Poľskom nie sú žiadne otvorené otázky, ktoré by sme museli riešiť," dodal Pellegrini.

Premiéri sa taktiež zhodli na výborných vzťahoch v rámci formátu V4. Prisľúbili, že budú pracovať na ich ďalšom posilňovaní.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá