Jednou z obetí nehody na R1 bol slovenský režisér a spisovateľ

Aktualizované:
Jednou z obetí nehody na R1 bol slovenský režisér a spisovateľ
Zdroj foto: TASR
Dve obete a približne 13 zranených si vyžiadala tragická zrážka nákladného auta s autobusom, ktorá sa odohrala v pondelok na R1 v katastri obci Badín, v smere z Banskej Bystrice do Zvolena. Jednou z obetí bol aj známy slovenský spisovateľ a režisér Peter Krištúfek.

Obeť zrážky autobusu s nákladiakom

Vo veku 44 rokov v pondelok zomrel spisovateľ a filmár Peter Krištúfek. Bol jednou z obetí zrážky autobusu s nákladným autom na ceste R1 v smere z Banskej Bystrice do Zvolena pri obci Badín. Potvrdil to vydavateľ Koloman Kertész Bagala, u ktorého debutoval a vyšli mu u neho štyri knihy.

Peter Krištúfek bol rodák z Bratislavy, absolvent filmovej a televíznej réžie na Vysokej škole múzických umení. Bol autorom vyše dvadsiatky dokumentárnych filmov a dvoch kratších hraných filmov - Noc na slnku a Aký nádherný svet!

Literatúra, dokumenty, hrané filmy

Peter Krištúfek sa narodil 23. júna 1973. Vyštudoval filmovú a televíznu réžiu na VŠMU v Bratislave. Autorsky sa podieľal na vyše dvadsiatich dokumentárnych filmoch. Spolupracoval na kratších hraných filmoch – Noci na slnku a Aký nádherný svet!, televíznom filme Dlhá krátka noc (Igric a prémie na festivale Artfilm 2004). Podľa vlastného scenára nakrútil hraný film Viditeľný svet. Bol členom hudobných zoskupení EYE a Iné ticho.

Za filmovú tvorbu získal Peter Krištúfek viacero festivalových cien. Pracoval ako rozhlasový moderátor, režíroval televízne relácie o literatúre, knihách a umení (900 sekúnd o knihách, Silná káva, Literárne oko, Umenie 05, Umenie 06). Poviedky publikoval vo viacerých zborníkoch, denníkoch, časopisoch na Slovensku a v Čechách. Bol trojnásobným finalistom literárnej súťaže Poviedka (2000, 2002 a 2004). Za debutovú zbierku krátkych próz Nepresné miesto (2002) získal prémiu Ceny Ivana Kraska (udeľuje Slovenský literárny fond).


Po Krištúfkovom poviedkovom debute Nepresné miesto nasledovali tituly Voľným okom, Hviezda vystrihnutého záberu, Rota pomalého nasadenia, Šepkár, Mimo času a Blíženci a protinožci.
V roku 2008 nakrútil scenárista a režisér Peter Krištúfek film Momentky o živote Deža Ursinyho. Dramaturgom filmu bol Pavol Rankov, kameramanom Peter Šantavý. Premiéru mal na Medzinárodnom filmovom festivale Bratislava 2008, premietli ho aj na Medzinárodnom filmovom festivale Karlove Vary 2009.

Spisovateľov dosiaľ najúspešnejší román Dom hluchého sa prekladá už do ôsmeho jazyka. Kniha zachytáva stručne dejiny Slovenska so všetkými slabosťami a silnými stránkami. Dielo núti čitateľa zamyslieť sa nad kolobehom života.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá