Macron navštívil USA, s Trumpom budú rokovať o zahraničnopolitických otázkach

Francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý pricestoval na oficiálnu návštevu USA, čakajú prvé pracovné rokovania vo washingtonskom Bielom dome. S Donaldom Trumpom by mali riešiť aktuálne zahraničnopolitické otázky od Sýrie až po budúcnosť nukleárnej dohody s Iránom.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron absolvoval v pondelok súkromnú večeru s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, čím odštartoval svoju prvú oficiálnu návštevu Spojených štátov. Dvojica politikov povečerala v spoločnosti svojich manželiek Melanie Trumpovej a Brigitte Macronovej v Mount Vernone, sídle prvého amerického prezidenta Georgea Washingtona v štáte Virgínia.

Večera prebehla podľa Trumpových slov "naozaj fantasticky". Jej hlavným chodom bol druh platesy podávaný s citrónovým krémom a špargľou. Podávali sa tiež plnené cestoviny a ako dezert čokoládové suflé a čerešňová zmrzlina. Po večeri sa lídri aj s manželkami vrátili do Bieleho domu. Ešte pred večerou Macron s Trumpom slávnostne vysadil na južnom trávniku Bieleho domu dub pochádzajúci z francúzskej obce Belleau, pri ktorej sa v roku 1918 odohrala v rámci prvej svetovej vojny bitka, v ktorej zahynuli tisíce príslušníkov americkej námornej pechoty. Následne sa spoločne so svojimi manželkami presunuli prezidentským vrtuľníkom Marine One na zmienenú večeru.

V utorok privítajú Macrona v Bielom dome, kde bude v Oválnej pracovni rokovať s Trumpom. V pláne je aj spoločná tlačová konferencia a pompézna štátna večera s takmer 150 hosťami.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá