Jedna z najmenej známych krajín sveta zmenila svoje meno

Jedna z najmenej známych krajín sveta zmenila svoje meno
Zdroj foto: SITA/AP
V južnej Afrike sa nachádza malé kráľovstvo, ktoré je považované za jednu z najmenej známych krajín sveta. I znalcov zemepisu môže pomýliť posledný krok, ku ktorému sa krajina rozhodla - zo Svazijska sa premenovala na eSwatini.

Svazijský kráľ Mswati III. zmenil názov svojej krajiny. Podľa jeho vyhlásenia bude Svazijsko odteraz niesť nový oficiálny názov eSwatini. Kráľ to oznámil počas osláv pri príležitosti 50. výročia nezávislosti krajiny a zároveň svojich 50. narodenín.

Svazijsko, ktoré sa bude i v angličtine oficiálne uvádzať ako eSwatini namiesto Swaziland, je jednou z posledných absolutistických monarchií sveta. Kráľ Mswati III. je pri moci 32 rokov, na trón nastúpil ako 18-ročný. Je známy skutočnosťou, že má 15 manželiek.

Ľudskoprávne organizácie ako Amnesty International, Freedom House, Human Rights Watch či Reportéri bez hraníc ho obviňujú z politiky, ktorá pošliapava ľudské práva a demokraciu. Po skončení druhej búrskej vojny bolo Svazijsko v rokoch 1903-1967 britským protektorátom. Krajina opätovne získala nezávislosť 6. septembra 1968. Krajina je jednou z najmenších v Afrike. Nový názov, eSwatini, znamená "krajina Svazijčanov", tamojšieho etnika žijúceho čiastočne aj na území Juhoafrickej republiky.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá