Štát platil viac za ničenie ako za ochranu, tvrdí Baláž zo Spolu

Štát platil viac za ničenie ako za ochranu, tvrdí Baláž zo Spolu
Zdroj foto: SITA/Braňo Fabšík
Strana Spolu - občianska demokracia navrhuje vytvoriť Fond na záchranu národného prírodného dedičstva, ktorý by mal slúžiť na ochranu vzácnych lesov, predovšetkým v národných parkoch. Návrh, ktorý predstavil podpredseda Spolu, environmenalista a filmár Erik Baláž, by chceli predložiť do parlamentu ešte do leta, v prípade schválenia by mohol začať platiť od budúceho roka.

Financie z vyššieho výberu daní

Návrh je reakciou strany Spolu na využitie financií z vyššieho výberu daní, ktoré vládny Smer-SD plánuje minúť na sociálny balíček. Baláž navrhuje z časti týchto peňazí založiť Fond na záchranu národného prírodného dedičstva.

Slovensko zaostáva v ochrane lesov a prírody v národných parkoch, pričom jedným z hlavných dôvodov je príliš veľa súkromných vlastníkov pozemkov ležiacich v týchto parkoch. Keď totiž majiteľom vrátili po páde komunizmu pozemky, tieto často už vtedy ležali v chránených územiach, no štát im napriek tomu povolil ťažbu dreva, lov zveri či stavbu ciest a chát. „Realita je preto taká, že národný park nie je v skutočnosti národným parkom,“ vyhlásil Baláž. Financie z fondu by sa mali použiť na kompenzácie pre majiteľov pozemkov za ich majetkové ujmy, keďže na ich pozemkoch v prísne chránených územiach by sa nemala vykonávať žiadna hospodárska činnosť. Štát pritom môže pozemky buď odkúpiť, dlhodobo prenajať alebo vyplácať kompenzácie.

Na prenájom stačí 10 miliónov

Spolu navrhuje, aby ročne do nového fondu prichádzalo 30 miliónov eur na kúpu či dlhodobý prenájom súkromných pozemkov v chránených oblastiach alebo na vyplácanie spomínaných kompenzácií. Na prenájom všetkých súkromných pozemkov by stačilo 10 miliónov eur ročne. „Považujeme to za nízku cenu za záchranu lesov. Tých 30 miliónov eur je porovnateľných so sumou, ktorú dnes Slovensko platí za to, aby bola príroda ničená napríklad v podobe dotácií na spaľovanie drevnej štiepky. Štát doteraz platil oveľa viac za ničenie prírody ako za jej ochranu,“ konštatoval Baláž.

Predseda Spolu Miroslav Beblavý konštatoval, že „očakávané zvýšené príjmy štátneho rozpočtu by sa konečne mali prestať prejedať“. Podľa neho by štát mal investovať do budúcnosti, do ľudí a kvality ich života. Ďalšie opatrenia na rozumné využitie financií predloží Spolu verejnosti v najbližších týždňoch.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá