Taliana z Kuciakovho článku obvinili pre subvenčný podvod

Aktualizované:
Stíhanie talianskeho podnikateľa Antonina Vadalu, ktorý je známy z článku zavraždeného novinára Jána Kuciaka, sa týka pokusu vylákať od Pôdohospodárskej platobnej agentúry eurodotácie v sume vyššej ako 110-tisíc eur.

Klamal o záväzkoch

Vyšetrovateľka Národnej kriminálnej agentúry na základe pokynu riaditeľa odboru ekonomickej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry uznesením z 13. apríla začala trestné stíhanie a vzniesla obvinenie Antoninovi Vadalovi pre pokus zločinu poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev a pokus zločinu subvenčného podvodu.

Stíhanie sa týka pokusu vylákať v roku 2009 od Pôdohospodárskej platobnej agentúry eurodotácie v celkovej výške 119 917,67 eura prostredníctvom spoločnosti BIO-FINIŠ, s. r. o., ktorej bol konateľom. Vadala klamlivo deklaroval záväzky súvisiace s podmienkami poskytnutia podpory pre poľnohospodárov. "V prípade poskytnutia podpory by PPA vznikla celková škoda 119 917,67 eura, z ktorej pomerná časť poskytnutá z Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu a Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka predstavovala 108 869,46 eura a pomerná časť poskytnutá zo štátneho rozpočtu SR predstavovala 11 048,21 eura," uviedla hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová. Ako dodala, páchateľovi v prípade odsúdenia hrozí trest v rozpätí 3 až 10 rokov väzenia.

Obvinený aj z pašovania kokaínu

Antonino Vadala sa momentálne nachádza vo väzbe, kam ho poslal Krajský súd v Košiciach. Súd v Benátkach na neho totiž 9. marca vydal európsky zatýkací rozkaz.

Antonino Vadala je v Taliansku stíhaný za trestné činy nezákonného obchodovania s narkotikami a psychotropnými látkami a za účasť na trestnom zoskupení za účelom nezákonného obchodovania s drogami. Podľa obvinenia sa Antonino Vadala od decembra 2013 do decembra 2015 spolčil s inými osobami za účelom nepretržitého páchania trestnej činnosti spočívajúcej v dovoze veľkého množstva kokaínu z Južnej Ameriky. Antonino Vadala, ktorého spomínal v textoch aj zavraždený novinár Ján Kuciak, podniká na východnom Slovensku.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá