Ubúdajúcim menšinám nestačí Ficovo status quo, tvrdí Nagy

TASR
10.5.2012 10:11

Výsledky sčítania ľudu vykazujú asimiláciu národnostných menšín, ktorých ubúda a bolo by preto cynické iba zachovávať v tejto oblasti status quo bez ambície zlepšiť tento vývoj. V parlamente to vyhlásil poslanec za Most-Híd József Nagy.

Ubúdajúcim menšinám nestačí Ficovo status quo, tvrdí Nagy
SITA

Zachovanie status quo v menšinovej politike sľúbil po voľbách premiér Robert Fico (Smer-SD). "SR sa hlási k ochrane menšín a považuje ich za obohatenie existencie moderného Slovenska. To je dostatočný dôvod, aby sme sa to snažili zlepšiť vo vládnom programe," upozornil Nagy. Opozičný poslanec preto očakáva ústretovosť a kontinuálny rozvoj menšinových práv.

"Nech sa vyriešia problémy menšinového školstva, problémy s učebnicami, s ďalším vzdelávaním pedagógov či s preťažením detí cudzími jazykmi v národnostnom školstve," apeloval. Nagy ako zástanca a jeden z tých, čo majú veľké rodiny, zároveň nevie podporiť deklarovanú snahu vlády zastaviť systém postupného zvyšovania materských dávok a predlžovania materských dovoleniek. "Aj keď našej rodiny sa to zrejme netýka, navrhujem v tom pokračovať," konštatoval.

Vládnemu programu venujú poslanci už štvrtý rokovací deň, pričom tento dokument ich zamestnáva už viac ako 17 hodín. Zatiaľ vystúpilo v rozprave 32 písomne prihlásených poslancov, ostáva posledný, ktorým je Dušan Muňko (Smer-SD). Po jeho prejave bude možnosť prihlásiť sa ústne. Po vyčerpaní všetkých príspevkov bude nasledovať hlasovanie o vládnom programe, ktoré je spojené s návrhom na vyslovenie dôvery druhej Ficovej vláde.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok