TA3 predstaví Majstra Pavla z Levoče v cykle dokumentov

TA3 predstaví Majstra Pavla z Levoče v cykle dokumentov
Zdroj foto: TASR/Oliver Ondráš
Cyklus dokumentárnych filmov Po stopách Majstra Pavla, ktorý vznikol pri príležitosti 500. výročia inštalácie oltára Majstra Pavla v Levoči, čoskoro predstavia verejnosti.

Cyklus 17 dielov

Podľa predsedu občianskeho združenia 500 Tomáša Slebodníka sa im podarilo zavŕšiť niekoľkoročné úsilie a ukončili nakrúcanie cyklu dokumentárnych filmov. "V súčasnosti prebieha postprodukcia druhej polovice všetkých dielov, ktorých je celkovo 17. Vysielanie prvej časti začne v sobotu 21. apríla o 16.30 hod. Týždenne budú na TA3 odvysielané dva diely. Bude to trvať približne deväť týždňov," uviedol Slebodník. Projekt mapuje 17 miest a obcí na Slovensku, v ktorých sa nachádza dielo z dielne Majstra Pavla.

"Rozhodli sme sa spracovať túto tému komplexne. Na Slovensku sú známe miesta, ktoré súvisia s Majstrom Pavlom, ako napríklad Levoča, alebo Spišská Sobota, ale rovnako sú i menej známe miesta, o ktorých sa veľmi nevie. Diela Majstra Pavla, ale i diela z jeho dielne sme hľadali od roku 2011 na základe odbornej spolupráce Evy Spalekovej a Márie Novotnej. Naším cieľom bolo, aby tie silnejšie mestá, takpovediac, potiahli obce, ako Lomnička, Stratená či Mlynica, kde turisti nechodia, lebo o tom vlastne ešte ani nevedia. Informovanosť o tom, že v niektorých obciach na Slovensku sú diela Majstra Pavla, je veľmi nízka," priblížil Slebodník.

Nadšené malé obce

Ako ďalej povedal, počas nakrúcania ich potešila zanietenosť malých obcí. "Ľudia vítali s nadšením, že každá informácia o diele, ktoré spravujú vo svojom kostole, sa dostane medzi veľké diela, ako je neskorogotický oltár Majstra Pavla v Bazilike svätého Jakuba v Levoči," dodal.

V 17 častiach tvorcovia predstavia diela Majstra Pavla v mestách Levoča, Spišská Nová Ves, Banská Bystrica, Prešov, Bardejov, Lipany, Sabinov, Spišské Vlachy, Kežmarok, Spišské Podhradie a v obciach Stratená, Chyžné, Slovenská Ves, Mlynica, Okoličné, Lomnička, Spišská Sobota, Ľubica a Hrabušice.

Vysielanie dokumentárneho cyklu Po stopách majstra Pavla začne od soboty 21.4. Premiery budú vždy v utorok o 21:30 a sobotu o 16:30, reprízy sa odvysielajú vždy v piatok o 17:45 a nedeľu o 10:45.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá