Nemocnice majú nové CT prístroje, MZ hovorí o výraznej úspore

Nemocnice majú nové CT prístroje, MZ hovorí o výraznej úspore
Zdroj foto: SITA/Radoslav Maťaš (ilu)
Jedenásť slovenských nemocníc dostalo k dispozícii najmodernejšie CT prístroje. Vďaka dvojkolovej aukcii ministerstva zdravotníctva sa ich podarilo nakúpiť s výraznými úsporami. V niektorých prípadoch sa ceny oproti pôvodne ponúkaným podarilo znížiť až o 50 percent. Celkovo sa tak usporilo 13,5 milióna eur. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva.

Trinásť nových prístrojov

Jedenásť nemocníc si obstaralo trinásť nových CT prístrojov v hodnote od 550 tis. eur do 1,7 mil. eur s daňou z pridanej hodnoty vrátane servisu, výška sumy sa odvíja od typu CT prístroja a jeho výkonnosti.

Nákup prístrojov sa realizoval cez elektronickú aukciu v dvoch kolách. „Po prvom kole sme zaznamenali zníženie cien v rozmedzí od 25 do 45 percent. V druhom kole aukcie, kde už súťažili len dve firmy, sa podarilo ceny ešte znížiť, cena sa znížila o ďalšie percentá v rozsahu od 2 do 30 percent,“ opísal priebeh verejného obstarávania riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana.

Ušetria financie

Nové CT takto nakúpili Nemocnica Poprad, Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach, Dolnooravská nemocnica s poliklinikou MUDr. Ladislava Nádaši Jégého Dolný Kubín, Nemocnica Alexandra Wintera v Piešťanoch, Fakultná nemocnica v Prešove, Univerzitná nemocnica v Bratislave, Fakultná nemocnica v Žiline, Fakultná nemocnica v Nových Zámkoch, Nemocnica v Kráľovskom Chlmci, Fakultná nemocnica v Trnave a Národný onkologický ústav.

Záručná lehota na nakúpené prístroje je 2 až 8 rokov. Nemocnice nakúpili CT prístroje rôzneho typu v závislosti od typu zdravotníckeho zariadenia. Podľa ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej sa centrálne obstarávania formou elektronickej aukcie ukázali ako efektívny nástroj, ktorý dokáže výrazne ušetriť finančné prostriedky pri nákupoch. "Ministerstvo zdravotníctva aktuálne realizuje verejné obstarávania pre nemocnice na RTG a MR techniku, kancelársku techniku či nemocničné postele,“ uzavrela Kalavská.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá