Kto je na vine? Polícia odmieta, že môže za útek bossa Okoličányho

Kto je na vine? Polícia odmieta, že môže za útek bossa Okoličányho
Zdroj foto: SITA/Michal Burza
Polícia odmieta, že by pochybila v prípade úteku Róberta Okoličányho, ktorého v stredu Najvyšší súd odsúdil za viacero vrážd, zosnovanie zločineckej skupiny a iné závažné trestné činy na doživotný trest odňatia slobody.

Polícia: Konáme proaktívne

V písomnom stanovisku uviedla, že realizuje všetky potrebné úkony na dodanie odsúdených osôb do výkonu trestu odňatia slobody a koná dokonca proaktívne namiesto súdu a prokuratúry. Koná vraj proaktívne a verejnosť je v tomto prípade "znovu zavádzaná".

Predseda senátu NS vydal príkaz polícii na dodanie Okoličányho na výkon trestu po tom, ako bol vynesený rozsudok, kde padli tri doživotné tresty odňatia slobody a ďalším členom skupiny udelil súd dlhoročné tresty za mrežami. Podľa Denníka N je Okoličány už na úteku v zahraničí, podobne ako jeho údajná 'pravá ruka' Róbert Nigut. Po Nigutovi polícia bezúspešne pátra už od roku 2013. Okoličány na definitívny rozsudok čakal na slobode.

Polícia nepotvrdila, že Okoličány je na úteku. Uviedla, že bosa východoslovenského podsvetia mohla zatknúť až po tom, čo obdržala príkaz zo súdu. "Od momentu, ako polícia obdržala príkazy zo súdu, realizuje všetky potrebné úkony na dodanie odsúdených osôb do výkonu trestu odňatia slobody," vysvetlilo oddelenie komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru SR.

Konať mohli až od určitého momentu

"Opätovne sme svedkami nedôvodných útokov voči činnosti polície, napriek tomu, že táto koná len v súlade so zákonom a dokonca proaktívne namiesto príslušných orgánov (súd a prokuratúra). Opätovne je snaha vo verejnosti vytvoriť obraz o nečinnosti a nezákonnom postupe polície," ohradilo sa komunikačné oddelenie voči kritike v súvislosti s údajným útekom Okoličányho.

Komunikačné oddelenie policajného prezídia vysvetlilo, že súdy ani prokuratúra neoznamujú polícii dátumy pojednávaní a už vôbec nie spôsob, akým bude rozhodnuté. "V stredu po skončení pojednávania, na základe proaktívnej žiadosti polície, boli o 14.28 h vydané príslušným predsedom senátu príkazy na dodanie do výkonu trestu voči trom osobám, ktoré boli odsúdené na doživotné tresty," priblížilo. Až od tohto momentu mohla podľa komunikačného oddelenia polícia konať v súlade so zákonom a uvedené osoby na základe príkazu zatknúť. "V stredu sa podarilo zatknúť o 16.27 h jednu osobu a vykonávajú sa opatrenia na zatknutie dvoch osôb, voči ktorým boli príkazy vydané," doplnilo oddelenie.

Prokuratúra: Konať sme nemohli

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry vo štvrtok vyhlásil, že nemohol konať v prípade zadržania východoslovenského bosa Okoličányho, ktorého v stredu súd odsúdil na doživotie. Hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová vysvetlila, že príkaz na dodanie do výkonu trestu sa vydáva bez návrhu prokurátora. "Je to vo výlučnej pôsobnosti predsedu senátu odvolacieho súdu. V prípade, že predseda senátu takýto príkaz vydá, vykonávajú ho príslušné orgány Policajného zboru. V tejto veci teda prokurátor konať nemal a nemohol," doplnila Predajňová.

Vecou by sa mali najskôr zaoberať príslušníci Okresného riaditeľstva PZ v Košiciach, následne by sa mohlo pristúpiť k celoštátnemu pátraniu, pokiaľ by osobu nenašli v mieste trvalého bydliska. Až potom môže byť vydaný európsky zatýkací rozkaz a napokon medzinárodný zatykač.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá