Držia Juliju proti vôli? Moskva spochybnila Skripaľovej vyhlásenie

Rusko spochybňuje vyjadrenie dcéry bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa Julije, že odmieta pomoc Moskvy. Podľa Kremľa to len posilňuje podozrenie, že ju britské úrady držia násilím v izolácii. Uviedlo to ruské veľvyslanectvo v Londýne.

Upodozrievajú sesternicu

Veľvyslanectvo tento názor nadobudlo po tom, ako londýnska polícia zverejnila Skripaľovej najnovšie stanovisko. V ňom sa 33-ročná dcéra bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa ohradzuje proti tomu, aby za ňu hovoril na verejnosti ktokoľvek iný, čo podľa britských médií myslela ako narážku na svoju sesternicu Viktoriju. Tá poskytla už viacero rozhovorov médiám, v ktorých rozoberala obsah jej telefonických rozhovorov s Julijou, pričom britská vláda má podozrenie, že Viktorija pracuje v súčinnosti s ruskými tajnými službami.

Julija Skripaľová v stanovisku, ktoré vydala londýnska polícia, uviedla, že ešte sa necíti na to, aby sa zhovárala s médiami. "Nie som zatiaľ dosť silná, aby som poskytla médiám celý rozhovor, ale dúfam, že jedného dňa budem. Dovtedy by som chcela zdôrazniť, že za mňa ani za môjho otca nehovorí nikto, iba my sami," uvádza sa v Skripaľovej stanovisku.

Chcú hmatateľný dôkaz

Ruské veľvyslanectvo vo Veľkej Británii však autenticitu Skripaľovej stanoviska spochybňuje a uvádza, že bolo napísané s cieľom podporiť verziu Veľkej Británie a zvyšuje pravdepodobnosť toho, že Skripaľovú Briti zadržiavajú na neznámom mieste proti jej vôli. Londýn musí podľa ruského veľvyslanectva "okamžite poskytnúť hmatateľné dôkazy o tom, že Julija je v poriadku a nie je zbavená slobody".

Skripaľovú a jej otca, bývalého ruského agenta, ktorý pracoval zároveň aj pre britské tajné služby, otrávili začiatkom marca v anglickom Salisbury nervovoparalytickou látkou sovietskej výroby novičok, pričom podľa Londýna šlo o útok zo strany Ruska. Moskva tvrdí, že s útokom na Skripaľa a jeho dcéru nemá nič spoločné a že celá záležitosť je len provokáciou zo strany Veľkej Británie. Skripaľovú po vyše mesiaci už v utorok prepustili z nemocnice, jej otec sa však zotavuje pomalšie.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá