Do vedenia kultúry ide Peteraj, ku Kalavskej vymenovali Ridoška

Aktualizované:
Do vedenia kultúry ide Peteraj, ku Kalavskej vymenovali Ridoška
Zdroj foto: SITA/Diana Černáková
Novým generálnym tajomníkom služobného úradu ministerstva kultúry sa stane Kamil Peteraj ml. Vláda ho do funkcie vymenovala na stredajšom zasadnutí. Funkcie sa ujme vo štvrtok. Kabinet vymenoval aj nového štátneho tajomníka do rezortu ministerky zdravotníctva.

Celý život v oblasti kultúry

Peteraj nahradí doterajšiu šéfku služobného úradu Emíliu Kršíkovú, ktorú vláda v stredu odvolala z funkcie. Návrh na výmenu predložila ministerka kultúry Ľubica Laššáková. Podľa ministerky ide o syna textára piesní. "Je to človek, ktorý sa celý život pohyboval v oblasti kultúry a má výborné manažérske vzdelanie, takže určite to využijem," zhodnotila. Peteraj podľa nej preukázal splnenie zákonných predpokladov na výkon funkcie.

Poslanec za SNS Jaroslav Ridoško sa stane novým štátnym tajomníkom na Ministerstve zdravotníctva. Túto nomináciu ministerke Andrei Kalavskej potvrdila vláda, do funkcie ho vymenovala v stredu. Ridoško ide na post štátneho tajomníka po Kalavskej, ktorá sa stala ministerkou zdravotníctva po rekonštrukcii vlády, doterajší šéf rezortu Tomáš Drucker šiel zastávať post ministra vnútra. Na ministerstve zdravotníctva v súčasnosti pôsobí ešte jeden štátny tajomník, je ním Stanislav Špánik. Kalavskú a Špánika si do funkcií dosadil v roku 2016 Drucker, rozhodol sa pre nestraníkov. Špánik potvrdil, že by mal na MZ ostať aj po odchode Druckera.

Ridoška chvália aj kritizujú

Šéf parlamentného zdravotníckeho výboru Štefan Zelník si nomináciu poslanca Jaroslava Ridoška (obaja SNS) do funkcie štátneho tajomníka na ministerstve zdravotníctva pochvaľuje. Opozičná členka výboru Jana Cigániková zo SaS ju, naopak, kritizuje. Člen výboru Tibor Bastrnák za Most-Híd to rešpektuje.

Ridoško podľa Zelníka pozná organizačnú štruktúru rezortu s jeho negatívami aj pozitívami. "Je to správna nominácia. Som presvedčený, že bude prínosom pre rezort, pán Ridoško je lekár s dlhoročnými praktickými medicínskymi skúsenosťami," povedal Zelník.

"Na ministerstve bude nepoužiteľným človekom, ako poslanec v parlamente za sebou nemá poriadne žiadnu aktivitu, nepamätám si od neho žiadnu odbornú politickú myšlienku," uviedla Cigániková. Poslankyňa vníma Ridoška iba v spojitosti so súdom pre ublíženie na zdraví pre nevydarenú operáciu zlomenej ruky jeho pacientky. "A v tejto atmosfére v spoločnosti posúvať na takýto post pána Ridoška môže vyostriť pohľad ľudí na politikov," povedala Cigániková s tým, že takáto nominácia ukazuje personálnu prázdnotu v SNS. "Je to výber pani ministerky zdravotníctva Andrei Kalavskej a ja to rešpektujem," vyjadril sa zase k nominácii Bastrnák. Ridoška do funkcie štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva vymenovala v stredu vláda. Na tento post ide po Kalavskej, ktorá sa stala ministerkou zdravotníctva po nedávnej rekonštrukcii vlády, doterajší šéf rezortu Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) šiel zastávať post ministra vnútra. Ridoško je chirurgom. Vlani sa s ním začal súd pre ublíženie na zdraví pre nevydarenú operáciu zlomenej ruky jeho pacientky, informovali viaceré médiá. On obvinenia odmieta.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá