Kollár: Čakajú nás ťažké časy, môžu trvať celé dekády

SITA
9.5.2012 13:16

Ľuďom na Slovensku treba podľa poslanca SaS Jozefa Kollára namiesto chlácholenia istotami povedať pravdu: eurozónu vrátane Slovenska čakajú ťažké časy.

Kollár: Čakajú nás ťažké časy, môžu trvať celé dekády
TA3

"Môžu trvať celé dekády, to nie je otázka jedného leta. Európsky sociálny model sa stáva neudržateľným," povedal v stredu v parlamentnej rozprave k programovému vyhláseniu vlády Roberta Fica. Kollár vláde nevyčíta, že programový dokument obsahuje málo konkrétnych čísel a s Ficom súhlasí, že tento typ textu má obsahovať trendy a politiky. Chýba mu ale ucelená koncepcia ozdravovania verejných financií, aby sa Slovensko nestalo ďalším problémovým štátom eurozóny. "Ja som tam takú ucelenú a hlavne vykonateľnú politiku nenašiel."

Namiesto plánu konsolidácie sa podľa Kollára v texte objavujú sľuby istôt, cenovej stability, znižovania nezamestnanosti, konsolidácie zdravotníctva a napokon aj vykorenenia korupcie. "Keby to vyšlo, tak by sme tu mali štát blahobytu, ale bohužiaľ toto sa nestane. A čím skôr si to vláda uvedomí, tým lepšie pre ňu a pre celú krajinu," nazdáva sa. Poslanec pripustil, že výdavkové škrty skutočne spomaľujú ekonomický rast. Vzápätí ale upozornil, že nemožno očakávať, že utrácanie spôsobí rast, ktorý by výdavky vykryl. Navyše výdavky si podľa Kollára žiadajú dodatočné zdroje, napríklad z nových daní či zvýšenia existujúcich. Ako dodal, Slovensko si čoskoro bude musieť požičať peniaze na hotovostný vklad do trvalého eurovalu. "Brusel-friendly politici na Slovensku spôsobili, že objem záruk, ktoré politici už vystavili, onedlho prekročí ročné príjmy štátneho rozpočtu," upozornil a varoval pred možnosťou rozpútania "daňového šialenstva." 

Na záver vystúpenia Kollár zaželal svojim oponentom zo Smeru-SD mnoho šťastia a zdaru pri vládnutí. "Budete to šťastie totiž potrebovať. Už onedlho sa vaše sľuby zrazia s ekonomickou realitou," zakončil.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok