Farská kritizovala pochod Za slušné Slovensko na výročie popravy Tisa

Farská kritizovala pochod Za slušné Slovensko na výročie popravy Tisa
Zdroj foto: TASR/Eduard Fašung
Slovenská ľudová strana pripravuje na deň výročia popravy prezidenta Slovenskej republiky z rokov 1939-1945 Jozefa Tisa pochod Bratislavou pod názvom Za slušné Slovensko. Pochod sa má konať 18. apríla. Informáciu o tomto pochode potvrdila aj hovorkyňa Starého mesta Nora Gubková. Povolenie na uskutočnenie pochodu získali.

Organizátori pochodov sa dištancujú

Názov pochodu organizátori zhromaždení Za slušné Slovensko označili za hrubé zneužitie toho čo robia:„Považujeme to za zneužitie našej snahy o lepšiu krajinu cez iniciatívu Za slušné Slovensko. Od tohto pokusu sa absolútne dištancujeme. Nejedná sa o akciu vyplývajúcu z iniciatívy Za slušné Slovensko. Pokusy o zneužitie už riešime s právnikmi, ktorí v krátkom čase podniknú právne kroky," vyjadrila sa jedna z organizátoriek zhromaždení Karolína Farská.

Organizátori zhromaždení podobne reagovali aj na zakladanie politickej strany s názvom Za slušné Slovensko, za ktorým stoja Magda Želeňáková, Radko Olej a Peter Hardoň.

Trasa pochodu

Trasa pochodu Slovenskej ľudovej strany na deň výročia popravy Tisa povedie spred Prezidentského paláca na Hodžovom námestí k Justičnému palácu. V pláne pochodu nie je návšteva Martinského cintorína, kde je časť ostatkov Tisa uložená v hrobe.

Tisovi 15. apríla 1947 vymeral Národný súd trest smrti za zločiny vlastizrady, kolaborácie s nacistickým Nemeckom, odstránenie demokratického poriadku, zavedenie fašistického režimu, spôsobenie škôd slovenskému národu, ako aj spôsobenie ujmy pre rasovú, národnú, náboženskú a politickú príslušnosť. Rozsudok okrem iného menuje Tisovu spoluzodpovednosť za prijatie protižidovských zákonov, zriaďovanie koncentračných táborov na Slovensku, ako aj za deportácie a smrť desiatok tisícov Židov v nacistických koncentrákoch. Po tom, čo prezident Edvard Beneš odmietol Tisa omilostiť, bol ráno 18. apríla 1947 popravený.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá