Diktátor Kaddáfí mal Tymošenkovej prispieť na kampaň miliónmi

6.4.2018 07:20

Ukrajinský protikorupčný úrad preveruje tvrdenie, že niekdajší líbyjský vodca Muammar Kaddáfí prispel na kampaň ukrajinskej političky Julije Tymošenkovej pred prezidentskými voľbami v roku 2010. Malo ísť o niekoľko miliónov eur.

Diktátor Kaddáfí mal Tymošenkovej prispieť na kampaň miliónmi
Foto: SITA/Tomáš Rafa

Agentúru Reuters o tom informoval poslanec ukrajinského parlamentu Volodymyr Arev, člen vládnucej strany Blok Petra Porošenka. Arev uviedol, že spoločne s ďalšími poslancami požiadal Národný protikorupčný úrad Ukrajiny, aby sa zaoberal týmto tvrdením, zverejneným v panarabskom denníku aš-Šark al-Awsat. Jeden z Kaddáfího zástupcov podľa tohto článku priletel súkromným lietadlom do Kyjeva, aby doručil kufrík so štyrmi miliónmi eur na Tymošenkovej kampaň, ktorá bola nakoniec neúspešná.

Samotná ukrajinská expremiérka uvedené tvrdenie popiera. Správy o nezákonnom financovaní kampane jej však môžu uškodiť, a to v situácii, keď poráža Porošenka v prieskumoch preferencií pred budúcoročnými prezidentskými voľbami. Na základe ukrajinského práva musia štátne orgány preverovať akékoľvek tvrdenia, pokiaľ o to požiadajú členovia parlamentu. V danom prípade však nebolo začaté trestné konanie.

Tlačová kancelária Tymošenkovej strany Vlasť poskytla agentúre Reuters vyjadrenie, podľa ktorého ide o "nezmysel" a zverejnenie "nesprávnych" informácií. Protikorupčný úrad sa zatiaľ k záležitosti nevyjadril. Podobnú záležitosť vyšetrujú v súčasnosti aj vo Francúzsku, kde Kaddáfí údajne poskytol nezákonný príspevok na kampaň bývalému prezidentovi Nicolasovi Sarkozymu.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok