Nemecko odmietlo vydať Puigdemonta do Španielska pre vzburu

Nemecký súd odmietol vydať Španielsku katalánskeho expremiéra Carlesa Puigdemonta na základe jeho obžaloby zo vzbury. Pripustil ale jeho vydanie pre údajnú spreneveru. V prípade splnenia podmienky sa bojovník za katalánsku nezávislosť môže dostať aj z nemeckého väzenia.

Tak znie rozhodnutie Vrchného krajinského súdu severonemeckej spolkovej krajiny Šlezvicko-Holštajnsko, ako o nej informovalo internetové vydanie denníka Bild a týždenníka Stern. Podľa rovnakých zdrojov Puigdemont môže na kauciu 75.000 eur opustiť väzenské zariadenie v Neumünsteri, kde čakal na rozhodnutie nemeckej justície. Vydaný vydávací zatykač súvisí iba s podozrením z trestného činu sprenevery, ktorému čelí Puigdemont v Španielsku, nie však s trestným činom vzbury.

Puigdemonta (55) zadržali v nedeľu 25. marca v Šlezvicku-Holštajnsku, keď sa vracal autom zo Škandinávie do Belgicka, kam sa uchýlil po zosadení svojej vlády v Barcelone. Stalo sa tak na základe európskeho zatýkacieho rozkazu, ktorý španielsky najvyšší súd opätovne vydal na politika a jeho šiestich katalánskych kolegov zdržiavajúcich sa v zahraničí.

Katalánec sa, ako vysvitlo z informácií zverejnených už skôr v španielskych médiách, odvolal na španielskom najvyššom súde proti obvineniu zo vzbury a požiadal i o odmietnutie obvinení zo sprenevery verejných prostriedkov. Puigdemontov právny zástupca Jaume Alonso-Cuevillas sa vyjadril, že je presvedčený o odmietnutí vydania svojho mandanta na trestné stíhanie do Španielska. Aj samotný politik sa opakovane vyjadril optimisticky.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá