Okres Sabinov dostane ďalší milión aj mimo akčného plánu

Rekonštrukcie miestnych komunikácií, budov, chrámov, štadiónov, vybudovanie chodníkov či nových športovísk v okrese Sabinov. Na to všetko prispela vláda ďalším miliónom eur zo svojej rozpočtovej rezervy pre tento najmenej rozvinutý okres. Rozhodla o tom na stredajšom výjazdovom rokovaní v Sabinove, ktoré bolo prvým v novom zložení pod vedením premiéra Petra Pellegriniho.

Aby nikto nevyšiel nakrátko

"Žiadna obec z tohto okresu by nemala prísť 'na krátko'. Do každej obce plynú prostriedky, ktoré starostovia použijú na účel, o ktorom sami rozhodli. Sú to prostriedky, ktoré úplne nesúvisia s akčným plánom, ale majú byť akoby navyše možnosťou ušetriť časť prostriedkov samotným obciam. Ide štandardne o opravy infraštruktúry, a opravu a údržbu majetku jednotlivých obcí. Pri mnohých obciach a mestách ide aj o výstavbu zariadení, ktoré majú významný vplyv na rozvoj cestovného ruchu, lebo aj to vidíme ako jednu zo zaujímavých oblastí pre tento región, kde vidíme možnosť zamestnávať ľudí," uviedol Pellegrini.

Vláda podľa jeho slov rozhodla nielen o rozdelení peňazí, ale prijala i úlohy, ktoré vzišli z diskusie so zástupcami samosprávy. V Sabinove je to konkrétne obchvat mesta, keďže hlavná trasa vedie cez historické centrum. "Vláda uložila podpredsedovi vlády a ministrovi financií, spolu s ministrom dopravy, predložiť vláde na rokovanie do 30 dní konkrétny záväzný harmonogram toho, ako sa bude postupovať pri výkupe pozemkov pre tento obchvat spolu s finančným zabezpečením," povedal premiér.

"Najneskôr v máji tohto roku bude spojazdnený zjazd aj výjazd na diaľnicu D1 pred Fričovcami tak, aby občania tohto okresu mali plynulý a veľmi rýchly prístup na diaľnicu D1 a umožnili sme im tak lepšiu mobilitu," doplnil.

Riešili aj štátny podnik

Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná a minister financií Peter Kažimír dostali podľa Pellegriniho za úlohu nájsť riešenie, ako by bolo možné vyriešiť prevod budovy štátneho podniku Lesy SR na mesto. "Je to sklad, ktorý by mesto vedelo naozaj veľmi dobre využiť, ale nemôže si dovoliť kupovať majetok za trhové ceny," povedal premiér.

Ako zdôraznil, budú dôsledne žiadať plnenie jednotlivých úloh, aby to neskončilo len pri nejakých sľuboch. "Budem dohliadať na to, ako jednotliví členovia vlády svoje úlohy, ktoré v danom regióne sľúbia a povedia, že ich urobia, aby sa aj tak stalo," skonštatoval.

Najviac pre Lipany

Najvyššiu investíciu vo výške 150.000 eur vláda schválila mestu Lipany na vybudovanie centrálneho parkoviska pre regionálny turizmus. Mesto Sabinov získalo 80.000 eur na rekonštrukciu hľadiska a podlahy kinosály digitálneho kina Torysa, ďalších 80.000 eur na rekonštrukciu atletickej dráhy pri Základnej škole na ulici Komenského a 50.000 eur na vybudovanie vyhliadkovej veže nad Švabľovkou.

V auguste 2016 vláda na svojom výjazdovom rokovaní v Sabinove schválila akčný plán rozvoja okresu. Jeho hlavným cieľom je znížiť mieru nezamestnanosti v okrese podporou vytvorenia 1115 pracovných miest do roku 2020.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá