V Škótsku objavili vedci dinosaurie stopy celosvetového významu

V Škótsku objavili vedci dinosaurie stopy celosvetového významu
Zdroj foto: ČTK/DPA/Peter Steffen (Ilustračná fotografia)
Desiatky vzácnych šľapají patriacich dinosaurom, ktoré žili pred približne 170 miliónmi rokov, objavili vedci na škótskom ostrove Skye. Nález významným spôsobom prispeje k pochopeniu strednej jury (geologickej periódy), oznámili vedci.

"Čím viac skúmame ostrov Skye, tým viac stôp dinosaurov nachádzame. Táto nová lokalita zaznamenáva dva rozličné typy dinosaurov - dlhokrkých príbuzných brontosaura (apatosaura) a ostrozubých príbuzných tyranosaura -, ktorí sa pohybovali v okolí plytkého jazierka v časoch, keď bolo územie Škótska oveľa teplejšie a dinosaury iba začínali nadobúdať svoju globálnu dominanciu," tvrdí Steve Brusatte z oddelenia vedy o Zemi na Edinburskej univerzite.


Nález je významný z celosvetového hľadiska; ide o ojedinelý dôkaz strednej jury, z ktorej je známych iba niekoľko fosílnych lokalít, uviedla zmienená univerzita na svojej webovej stránke. Vedci pri skúmaní stôp a použili fotografické drony, špeciálne snímacie systémy, ako aj počítačové softvéry.

Štúdia, ktorú vypracovali experti z Edinburskej univerzity, múzea v meste Staffin a Čínskej akadémie vied, bola publikovaná v odbornom časopise Scottish Journal of Geology.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá