Pápež vystúpil s tradičným posolstvom, vyzval k vzájomnému rešpektu

Pápež František na pravé poludnie vystúpil pred tisíckami veriach vo Vatikáne s tradičným posolstvom Urbi et orbi. Hovoril počas neho o aktuálnych vojnách vo svete, o hladomore a prosil o zmierenie národov. Spomenul pritom napríklad Sýriu, Severnú Kóreu, Venezuelu aj Ukrajinu.

Prosil o mier

Svoje tradičné požehnanie Mestu a svetu využil tiež na to, aby vyzval na "zmierenie" medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi. Najnovšie zrážky medzi nimi v pásme Gazy si totiž vyžiadali najmenej 15 ľudských životov. Informácie poskytla Konferencia biskupov Slovenska. Líder 1,3 miliardy katolíkov po celom svete na Námestí svätého Petra v Ríme, zaliatom slnkom, pred 80.000 pútnikmi pokračoval: "My dnes prosíme o ovocie pokoja pre celý svet".

Zmienil sa aj o "milovanej a mučenej Sýrii, ktorej obyvateľstvo je vyčerpané vojnou, ktorá nemá konca". Dodal: "Kiež svetlo vzkrieseného Krista ožiari svedomie všetkých, čo zodpovedajú za politickú a vojenskú oblasť, aby sa urobil okamžitý koniec prebiehajúcemu kynoženiu".

František v posolstve tiež prosil o "ovocie pokoja" pre Jemen, širší región Blízkeho východu, Ukrajinu, Venezuelu, Južný Sudán, Konžskú demokratickú republiku a Kórejský polostrov. "Ovocie dialógu vyprosujeme pre Kórejský polostrov, aby prebiehajúce rozhovory dopomohli k súladu a upokojeniu v tejto oblasti. Tí, ktorí majú priamu zodpovednosť, nech konajú s múdrosťou a schopnosťou rozlíšiť, čo je dobré pre kórejský ľud..." uviedol pápež.

Spomenul najzraniteľnejších

Upozornil i na ťažký život detí, ktoré pre vojny a hlad vyrastajú bez nádeje, bez prístupu k vzdelávaniu a k zdravotnej starostlivosti; a tiež na osud starých ľudí, ktorých vyraďuje egoistická kultúra, odsúvajúca nabok každého, kto nie je "produktívny".

Pápež adresoval osobitný odkaz aj politikom. "Ovocie múdrosti vyprosujme pre tých, ktorí na celom svete majú politickú zodpovednosť, aby vždy rešpektovali ľudskú dôstojnosť, oddane sa vkladali do služby spoločného dobra a zabezpečili tak rozvoj a bezpečnosť svojich občanov," povedal. Vatikánske Námestie svätého Petra bolo podľa agentúry DPA vyzdobené 50.000 holandskými rastlinami a kvetmi, napríklad 13.500 narcismi, 20.000 tulipánmi a 3500 ružami.

Omše sa za prísnych bezpečnostných opatrení zúčastnilo okolo 80.000 ľudí, odhadla talianska polícia. Prítomné boli aj desiatky kardinálov a biskupov i ďalších vysokopostavených kňazov. Taliansko je napäté po sérii protiteroristických zatýkaní a správ, že islamisti si vybrali Rím za svoj terč. V metropole preto zaisťovalo bezpečnosť okolo 10.000 policajtov.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá