Na Veľký piatok sa necháva ukrižovať už roky. Necítim bolesť, tvrdí

Na Veľký piatok sa necháva ukrižovať už roky. Necítim bolesť, tvrdí
Zdroj foto: SITA/AP
Na Filipínach sa na Veľký piatok nechali symbolicky, po vzore Ježiša Krista, ukrižovať najmenej traja katolícki veriaci. Jeden z nich absolvoval tento kontroverzný lokálny veľkonočný rituál už 32. krát.

Ukrižovali ho 32-krát

Tento zvyk je rozšírený predovšetkým v provincii Pampanga na severe Filipín. Mediálne je najviac sledované dianie v tamojšej dedine San Pedro Cutud, ležiacej približne 80 kilometrov severne od Manily, kde sa tento rok nechali pribiť na kríže traja ľudia vrátane jednej ženy, ktorá sa rituálu podrobila už po siedmy raz.

Medzi odvážlivcami opäť nechýbal ani 58-ročný "rekordér" Ruben Enaje, ktorý sa nechal ukrižovať už po 32. krát za sebou. Na ceremónii sa chce podľa vlastných slov zúčastňovať aspoň do šesťdesiatky. Tvrdí pritom, že vďaka svojej silnej katolíckej viere už pri ukrižovaní necíti bolesť.

Bičovali sa a niesli veľké kríže

Desiatky ďalších veriacich kráčali v procesii a bičovali samých seba alebo niesli veľké drevené kríže. Ich počínaniu sa prizerali tisíce turistov. Na bezpečnosť dohliadalo vyše 400 policajtov. Miestni kresťania si takýmto spôsobom pripomínajú ukrižovanie Ježiša Krista.

Rekonštrukcia biblickej udalosti v sebe zahŕňa rímskokatolícke prvky i ľudovú vieru Filipíncov v náboženské obete a zázraky. Filipíny sú najväčšou rímskokatolíckou krajinou v Ázii - ku katolíckej viere sa tam hlási viac ako 85 percent obyvateľov.

Ukrižovaní veriaci zostávajú visieť na kríži najmenej päť minút. Predstavitelia filipínskej katolíckej cirkvi miestnych veriacich od tejto praxe odrádzajú a vyzývajú ich k tomu, aby sa počas Veľkej noci radšej venovali modlitbám a dobrým skutkom.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá