Odvetný krok Ruska. Kremeľ vyhostí diplomatov z vyše 20 krajín

Ruské ministerstvo zahraničných vecí informovalo veľvyslancov z väčšiny krajín, ktoré v reakcii na otravu bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa v Británii nariadili vypovedanie ruských diplomatov, že rovnaký počet ich diplomatov bol v Rusku označený za neželané osoby.

O vyhostení diplomatov bolo informovaných týchto 23 krajín: Albánsko, Austrália, Chorvátsko, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Írsko, Kanada, Litva, Lotyšsko, Macedónsko, Moldavsko, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Rumunsko, Španielsko, Švédsko, Taliansko a Ukrajina. Rusko ďalej zváži, aké odvetné kroky podnikne voči: Belgicku, Čiernej hore, Gruzínsku a Maďarsku.

Vo vyhlásení ruskej diplomacie sa nezmieňuje Severoatlantická aliancia, ktorá vyhostila sedem Rusov. Ruské ministerstvo zahraničných vecí informovalo o odvetnom kroku aj Londýn a nariadilo mu znížiť počet diplomatov a pracovníkov veľvyslanectva a konzulátov v Rusku na úroveň, ktorú má mať Moskva v Británii.

TOP videá

Moskva oznámila, že Rusko vyhostí aj 60 amerických diplomatov a zatvorí americký konzulát v Petrohrade. Celkovo 29 štátov sveta pristúpilo k vyhosteniu ruských diplomatov v reakcii na útok na Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju, ku ktorému došlo 4. marca v anglickom meste Salisbury. Británia z útoku, pri ktorom bola použitá nervovoparalytická látka novičok, obvinila Moskvu. Tá akúkoľvek spojitosť s prípadom Skripaľ odmieta.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá