Ľútosť nepomohla, na podnikateľa Bašternáka podali obžalobu

Kontroverzný podnikateľ Ladislav Bašternák chcel pomocou inštitútu účinnej ľútosti zastaviť trestné stíhanie, ale nepodarilo sa mu to. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry naňho podal obžalobu pre trestný čin neodvedenia dane a poistného.

Zaplatil dlh dva milióny

"Prokurátor ÚŠP dňa 23.3.2018 podal na obvineného Ladislava B. obžalobu pre trestný čin neodvedenia dane a poistného na Okresný súd Bratislava II," povedala hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová. Trestná vec sa týka vyplatenia DPH vo výške takmer dva milióny eur spoločnosti BL 202 v súvislosti s kúpou bytov v komplexe Five Star Residence. Bašternák si v tomto prípade uplatnil účinnú ľútosť a taktiež zaplatil dlžnú sumu dva milióny eur. 

Exminister vnútra a advokát Daniel Lipšic v minulosti upozornil na verdikt ústavného súdu, ktorý mal v inej daňovej kauze rozhodnúť, že v prípade vratiek DPH nie je možné uplatniť si účinnú ľútosť.

TOP videá

Z núdze cnosť

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár súčasnú podobu právnej úpravy účinnej ľútosti osobne považuje za niečo, čo zodpovedá pojmu z núdze cnosť. Čižnár tak zareagoval na posun v kauze Bašternák. "Páchateľ ľutuje až vtedy, keď je jeho trestná činnosť odhalená a hrozí mu trestné stíhanie a trest. Potom nastupuje otázka, o akú ľútosť vlastne ide?" pokračoval Čižnár. Podľa jeho názoru by mal byť tento inštitút koncipovaný tak, že absolútnu beztrestnosť páchateľ získa iba vtedy, ak sa k svojmu skutku sám dobrovoľne prizná a iniciatívne vykoná kroky k odstráneniu škodlivého následku.

"Ak sa tento inštitút má uplatňovať aj v prípadoch, ak trestná činnosť páchateľa bola odhalená orgánmi činnými v trestnom konaní, tak podľa môjho názoru by jeho účinná ľútosť mala byť zohľadnená iba pri určovaní druhu a výmere trestu. V tomto štádiu by mu už nemala účinná ľútosť zaručovať beztrestnosť," zdôraznil Čižnár.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá