Mladá partnerka vraha z rukojemníckej drámy čelí obvineniu

Francúzsky súd obvinil partnerku útočníka, ktorý juhu krajiny zabil štyroch ľudí. Mladá žena je v predbežnej väzbe od piatka. Francúzske úrady priznali, že bola na policajnom zozname podozrivých radikálov a sledovala ju rozviedka.

Bola sledovaná

Francúzsky vyšetrujúci sudca obvinil partnerku páchateľa piatkových teroristických útokov na juhu Francúzska, 25-ročného Radouana Lakdima. Osemnásťročná mladá žena, ktorá odmieta, že vedela o Lakdimových plánoch, teraz čelí možným obvineniam z plánovania teroristického činu so zámerom útočiť na ľudí, dodal zdroj.

Partnerka páchateľa piatkových útokov vo francúzskom departemente Aude bola sledovaná francúzskymi tajnými službami. Tie na ňu viedli aj spis kategórie S pre podozrenie, že by mohla byť ohrozením pre štát. S odvolaním sa na dôveryhodné zdroje o tom ešte v pondelok informovala rozhlasová stanica Europe 1.

Osemnásťročná družka Lakdima je od piatka 23. marca vo vyšetrovacej väzbe. Okrem tejto mladej ženy francúzska polícia v noci na sobotu zadržala aj ďalšiu podozrivú osobu, 17-ročného mladíka, Lakdimovho priateľa. Ich vzatie do vyšetrovacej väzby bolo cez víkend predĺžené. Europe 1 informovala, že obaja zadržaní odpovedajú na otázky vyšetrovateľov. Mladá žena pritom prejavuje znaky svojej islamistickej radikalizácie.

Hľadajú komplicov

Cieľom polície je počas výsluchov zistiť, čo Lakdima viedlo k spáchaniu útokov, a odhaliť prípadných ďalších komplicov. Útoky, ktoré Lakdim spáchal v juhofrancúzskych mestách Carcassonne a Trebes, si vyžiadali štyri obete na životoch. Páchateľa zastrelilo elitné komando.

Lakdim bol polícii známy ako drogový díler. Francúzske tajné služby ho sledovali od roku 2014 a viedli na jeho meno spis kategórie S pre podozrenie z islamistickej radikalizácie. Podľa francúzskeho prokurátora Francoisa Molinsa však nič nenasvedčovalo, že by sa bol Lakdim chystal na násilný teroristický čin.

V supermarkete Super U v meste Trebes, ktorý sa stal dejiskom útoku Lakdima označujúceho samého seba za "vojaka Dáišu" (Islamského štátu), sa pri obhliadke našli tri podomácky vyrobené výbušné zariadenia, ručná strelná zbraň a lovecký nôž.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá