Britský učiteľ chcel vytvoriť armádu detských teroristov

Britský učiteľ chcel vytvoriť armádu detských teroristov
Zdroj foto: SITA/AP
Na najmenej 25 rokov väzenia až doživotie odsúdili v Británii v utorok samozvaného učiteľa Umara Haqua, ktorý pripravoval na uskutočňovanie teroristických útokov ešte len 11-ročné deti. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

Zverenci sa ho báli

Haque mal v úmysle využiť pri útokoch na približne 30 londýnskych lokalít vrátane Big Benu, medzinárodného letiska Heathrow, bánk či nákupných stredísk strelné zbrane, ako aj autá naložené výbušninami. Polícia uviedla, že niektorí z členov Haquovej "detskej armády", ktorú sa pokúšal vytvoriť, sa ho veľmi báli a označila ho za "skutočne nebezpečnú osobu", ktorá mohla "kedykoľvek začať konať".

Špecializovaní sociálni pracovníci, ktorí vypracovali profily deviatich Haquových "zverencov" vo veku 11-13 rokov, uviedli, že deti okrem iného trpeli "nočnými morami". Sudca, ktorý nad Haquom vyniesol rozsudok, ho označil za jedinca "so záľubou v ovládaní iných", "narcistu" a "nebezpečného klamára".

Púšťal videá s vraždami

Umar Haque bol tiež obžalovaný z toho, že sa pokúšal o radikalizáciu detí v mešite a na dvoch školách. Nacvičoval s nimi scenáre útokov a púšťal im videá zachytávajúce brutálne vraždy rukojemníkov. Podľa londýnskej Metropolitnej polície bolo "jeho cieľom vytvoriť detskú armádu".

Haque, ktorého zatkli vlani v máji, sa počas procesu označil za nevinného a povedal, že síce podporuje Islamský štát, ale útoky reálne neplánoval. Londýnsky súd ho uznal za vinného z prípravy teroristických útokov. Zároveň s ním usvedčil ďalších dvoch mužov, ktorí mu pomáhali.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá