Kampaň za Brexit porušila v honbe za výhrou pravidlá, tvrdia informátori

Kampaň za Brexit porušila v honbe za výhrou pravidlá, tvrdia informátori
Zdroj foto: SITA/AP
Skupina informátorov spochybnila integritu výsledkov britského hlasovania za vystúpenie z Európskej únie, uviedla agentúra AP. Informátori predstavili vyše 50 strán dokumentov, ktoré dokazujú, že oficiálna skupina kampane za Brexit porušila v rámci úsilia zvíťaziť v referende v roku 2016 pravidlá financovania volieb.

Organizácia, ktorá viedla oficiálnu kampaň za vystúpenie z Únie (Vote Leave), obišla podľa týchto tvrdení povolenú hranicu výdavkov na kampaň tým, že ďalšie prostriedky presunula do inej skupiny s názvom BeLeave. Medzi citovanými informátormi vystupuje aj Christopher Wylie z britskej firmy Cambridge Analytica, ktorý stojí za posledným odhalením zneužitia údajov užívateľov Facebooku počas prezidentskej kampane v USA v roku 2016.

Wylie spoločne s bývalým spolupracovníkom kampane Vote Leave a právnym zástupcom informovali novinárov na tlačovej konferencii v Londýne. "Toto nie je o boji proti referendu. Toto je o integrite demokratického procesu," povedal Wylie. Dokumenty, medzi ktorými bola elektronická korešpondencia, Google dokumenty a fotografie, predložili prostredníctvom londýnskej právnej spoločnosti Bindmans.

Predstavitelia kampane za odchod z EÚ (Vote Leave) akékoľvek porušenie pravidiel kampane v pondelok odmietli. Tvrdia, že čelia pokusu zmariť brexit a očierniť ich povesť.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá