Študenti zorganizovali protest, žiadajú obmedzenie predaja zbraní

V Spojených štátoch sa konajú ďalšie masívne demonštrácie a pochody za sprísnenie predaja a držby zbraní. Do najväčších miest v krajine prišli desaťtisíce študentov a ich rodičov. Organizátori očakávajú až polmiliónovú účasť.

Státisíce Američanov vyšli v sobotu do ulíc v mestách naprieč celou krajinou a žiadajú prísnejšiu kontrolu držby zbraní. Protesty zvolali študenti, ktorí prežili februárovú masakru na strednej škole vo floridskom Parklande. Ide pritom o jedny z najväčších protestov mladých ľudí od vojny vo Vietname.

Len na "Pochode za naše životy" v hlavnom meste Washington účasť ďaleko presiahla očakávaný počet 300-tisíc účastníkov. Demonštranti nesú transparenty s nápismi ako "My sme zmena" alebo "Odstavte peniaze NRA od politiky". NRA je skratka pre Národnú asociáciu držiteľov zbraní, zbraňovú loby, ktorá so zmenami zákonov nesúhlasí. "Budeme naďalej bojovať za našich mŕtvych priateľov," vyhlásila z pódia v tejto súvislosti Delaney Tarrová, ktorá tragédiu na Floride prežila.

Protesty zo solidarity sa konajú aj v mestách mimo Spojených štátov, napríklad v Londýne, Paríži, Edinburghu, Ženeve, Sydney či v Tokiu.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá