Maďarsko sa snaží získať od MMF niekoľkomiliardový úver

SITA
7.5.2012 10:28

Maďarsko sa snaží získať trojročný pohotovostný úver v objeme 15 miliárd eur, aby stabilizovalo svoju ekonomiku. Vyhlásil dnes v rozhovore pre súkromnú televíznu stanicu TV2 maďarský štátny tajomník Mihály Varga, ktorý zároveň obvinil Medzinárodný menový fond a EÚ, že odkladajú začiatok rokovaní.

Maďarsko sa snaží získať od MMF niekoľkomiliardový úver
SITA

Najzadlženejšia krajina v regióne strednej Európy potrebuje pohotovostný úver, aby dostala pod kontrolu rastúce výnosy z dlhopisov a zabránila ďalšiemu zníženiu svojho ratingu, ktorý sa už nachádza v špekulatívnom pásme. Dôvodom sú nielen veľké dlhy, ale aj sporná legislatíva, ktorá odporuje štandardom v EÚ. "Potrebujeme balík (financií) v objeme, aký zodpovedá odhadom trhu," povedal.

"Mali by sme podpísať dohodu o trojročnom pohotovostnom úvere vo výške zhruba 15 miliárd eur," skonštatoval. "Vydedukoval som to z odhadov trhu," vysvetlil a dodal, že je to suma, ktorú by vláda v Budapešti mala bez problémov získať.

Maďarský minister bez kresla zodpovedný za vzťahy s finančnými organizáciami Tamás Fellegi ale minulý týždeň pre hospodársky denník Világgazdaság povedal, že rokovania medzi vládou v Budapešti s MMF o novej úverovej linke sa budú môcť začať až po tom, keď maďarský parlament upraví kritizované zákony. Domnieva sa, že oficiálny harmonogram rokovaní sa môže vytvoriť už aj v máji, ale tento proces môže ovplyvniť aj obdobie letných prázdnin inštitúcií EÚ.

MMF koncom apríla oznámil, že je pripravený začať rokovať s Maďarskom, ak odstráni spornú legislatívu a zabezpečí nezávislosť Maďarskej národnej banky. Informovala o tom agentúra Reuters.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok