Putin opäť prezidentom, tandem s Medvedevom bude pokračovať

TA3, TASR
7.5.2012 10:52

Novozvolený ruský prezident Vladimir Putin zložil dnes na slávnostnej ceremónii prísahu, čím sa začalo jeho tretie funkčné obdobie na poste šéfa Kremľa, ktorým už bol v rokoch 2000-2008.

Päťdesiatdeväťročný Putin zložil prísahu s rukou na ústave pred približne 3000 pozvanými hosťami. Inaugurácia sa konala za prísnych bezpečnostných opatrení, podľa ruských médií aj v súvislosti s nedávnou vlnou opozičných protestov.

Po prvý raz ju v živom prenose prinieslo až šesť ruských televízií. Putin sa do funkcie prezidenta vrátil po štyroch rokoch na poste premiéra. Jeho tretie funkčné obdobie bude na základe zmenenej ústavy trvať šesť namiesto štyroch rokov. Za nového predsedu vlády by mal ešte dnes navrhnúť doterajšieho prezidenta Dmitrija Medvedeva, schválenie nominácie parlamentom v utorok je považované za isté.

Ruského premiéra Vladimira Putina vyhlásili 4. marca 2012 za oficiálneho víťaza prezidentských volieb so ziskom 63,75 percenta hlasov. Výsledok, ktorý prišiel po tom, ako Putin deklaroval svoje víťazstvo, znamenal, že druhé kolo hlasovania nebolo potrebné. Putin zastával funkciu hlavy štátu už dve funkčné obdobia v rokoch 1999-2008. Jeho víťazstvo v prezidentských voľbách sa očakávalo a potvrdili ho i volebné odhady, zverejnené po zatvorení volebných stredísk.

Prvý a druhý muž Ruska si vymenia miesta

Prvým oficiálnym aktom ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý sa dnes po tretí raz ujal funkcie hlavy štáty, bola nominácia doterajšieho prezidenta Dmitrija Medvedeva za nového predsedu vlády. Očakáva sa, že parlament Medvedeva v utorok vo funkcii bez problémov potvrdí.

Putin bol prezidentom dve po sebe idúce funkčné obdobia v rokoch 2000-2008 a potom navrhol do tejto funkcie svojho politického chránenca Dmitrija Medvedeva, ktorý bol prezidentom iba jedno funkčné obdobie, v rokoch 2008-2012. Putin v tom čase zastával funkciu premiéra. Nedávna úprava ruskej ústavy zmenila dĺžku prezidentského mandátu zo štyroch na šesť rokov a Putin sa vyjadril, že zváži svoje opätovné kandidovanie na štvrté funkčné obdobie, ak to Rusi budú podporovať

Bývalý rozviedčik je plukovníkom v zálohe


Vladimir Vladimirovič Putin sa narodil 7. októbra 1952 v Leningrade, kde aj vyštudoval právo na Štátnej univerzite. Jeho kariéra bola úzko spojená s činnosťou v štruktúrach sovietskych a ruských tajných služieb a Komunistickej strany Sovietskeho zväzu.

V roku 1975 vstúpil do sovietskej kontrarozviedky, neskôr do rozviedky a dlhý čas potom pôsobil v Nemecku. Po návrate zo zahraničia sa vrátil na svoju rodnú univerzitu, kde pôsobil ako poradca prorektora pre medzinárodné vzťahy.

Do politiky sa Putin aktívne zapojil v roku 1990. Najskôr ako blízky spolupracovník vtedajšieho reformátorského predsedu Leningradského mestského sovietu Anatolija Sobčaka, ktorý v rokoch 1991-1994 pôsobil ako šéf zahraničného odboru v petrohradskej mestskej vláde. V roku 1996, keď Sobčak prehral gubernátorské voľby, získal Putin navonok málo prestížny, no o to vplyvnejší post zástupcu riaditeľa hospodárskej správy pri prezidentovi Ruska, ktorá disponuje obrovským štátnym majetkom doma aj v zahraničí. V roku 1997 Putina menovali do funkcie riaditeľa kremeľského Hlavného kontrolného odboru a po krátkom čase sa už stal zástupcom šéfa prezidentskej administratívy, inštitúcie, ktorá mala v tom období silnejšie postavenie než vláda.

V júli 1998 ho ruský prezident Boris Jeľcin vymenoval do čela Federálnej bezpečnostnej služby (FSB). V marci 1998 sa Putin stal aj šéfom prezidentskej Rady bezpečnosti. Ruským premiérom bol od 9. augusta 1999 do 7. mája 2000. Keď 31. decembra 1999 prezident Jeľcin odstúpil z funkcie, povinnosti prezidenta krajiny vykonával Putin. Do 7. mája 2000 Putin formálne zotrvával vo funkcii premiéra, ale fakticky kabinet vtedy riadil podpredseda vlády Michail Kasianov.

V tento deň Putina inaugurovali do funkcie hlavy štátu. V prezidentských voľbách 26. marca 2000 získal nadpolovičnú, vyše 52-percentnú podporu a v nasledujúcich voľbách prezidenta 14. marca 2004 si pozíciu obhájil ziskom až 71,2 percenta hlasov. V ďalších prezidentských voľbách (v jeho prípade už tretích) 2. marca 2008 podľa zákona už nemohol kandidovať.
Prezidentom sa na návrh Putina stal 42-ročný Dmitrij Medvedev, kandidát vládnej strany Jednotné Rusko.

Prísahu zložil 7. mája 2008 ako najmladší vodca ruského štátu od čias cára Mikuláša II. Putina požiadal, aby sa stal jeho predsedom vlády. 450-členná Štátna duma ho vo funkcii schválila 8. mája 2008 396 hlasmi.

Putin má hodnosť plukovníka v zálohe. Zaslúžil sa o výrazný ekonomický rast Ruska a po chaose v 90. rokoch minulého storočia sa mu podarilo upevniť moc Kremľa. Je ženatý a má dve dcéry. Hovorí dobre po nemecky. Je držiteľom čierneho pásu v džude.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok