Prácu rezortu som sledoval. Nasadám na dobre rozbehnutý vlak, tvrdí Gál

Prácu rezortu som sledoval. Nasadám na dobre rozbehnutý vlak, tvrdí Gál
Zdroj foto: SITA/Diana Černáková
Otázka policajnej inšpekcie, voľba policajného prezidenta, pravidlá voľby sudcov Ústavného súdu, ale tiež riešenie starých exekúcií či projekt obchodného registra budú prioritami nového ministra spravodlivosti Gábora Gála. Informoval hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla s tým, že ide o opatrenia, ktoré môžu pomôcť k posilňovaniu dôvery v inštitúcie.

"Prácu ministerstva som sledoval a viem, že nasadám na dobre rozbehnutý vlak. Za dôležité v tejto situácii považujem presadzovať opatrenia, ktoré môžu napomôcť k upokojeniu situácie a prinavráteniu dôvery v inštitúcie. To, o čo sa chcem usilovať, je obsiahnuté priamo v názve ministerstva, a to je spravodlivosť. Verím, že o tím ľudí na ministerstve, s ktorými som sa aj dnes po svojom nástupe krátko stretol, sa môžem oprieť a pokúsiť sa tento svoj zámer naplniť," uviedol minister spravodlivosti Gábor Gál, ktorý poďakoval odchádzajúcej ministerke Lucii Žitňanskej za jej doterajšiu prácu a tiež za množstvo doteraz presadených opatrení.

Prioritami, na ktoré sa chce Gál sústrediť, sú nová úprava policajnej inšpekcie a voľba policajného prezidenta. O nej chce čo najskôr hovoriť s novým ministrom vnútra. Chce sa vrátiť aj k diskusii o nových pravidlách voľby kandidátov na sudcov ÚS. V tejto otázke je podľa rezortu potrebné konať rýchlo, ak sa má deväť miest na ÚS, ktoré sa onedlho uvoľnia, obsadzovať už podľa nových prísnejších pravidiel.

Podľa Bublu sa chce minister Gál venovať aj opatreniam smerujúcim k efektívnejšej justícii, hlavne zlepšeniu fungovania obchodného registra. Rad opatrení môže jednak odbremeniť súdy od administratívnej agendy a zároveň prispieť aj k významnému zlepšeniu podnikateľského prostredia. Chce sa vrátiť aj k riešeniu vyše trojmiliónového balíka tzv. starých exekúcií, ktoré po zmene pravidiel v Exekučnom poriadku zostali ležať na súdoch a zaťažujú ich.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá