Novým francúzskym prezidentom je na päť rokov socialista Francois Hollande

TASR, TA3, BBC
7.5.2012 06:29

Na čelo Francúzska sa po rokoch postaví socialista. Francois Hollande v nedeľňajšom druhom kole prezidentských volieb porazil kandidáta pravice a úradujúceho prezidenta Nicolasa Sarkozyho. Podľa finálnych výsledkov, ktoré zverejnilo BBC, získal 51.62%.

Hollande po svojom prvom prejave pred katedrálou v meste Tulle, ktoré bolo jeho politickou "školou", a prijatí množstva gratulácií aj od zahraničných politikov, prišiel svoje víťazstvo osláviť i na Námestie Bastily v Paríži, kde ho dnes o 0.40 h SELČ privítalo okolo 100.000 prívržencov. Na tomto mieste, kde sa v roku 1789 začala francúzska revolúcia, Hollande pripomenul, že 10. mája 1981 tam ľavica oslavovala zvolenie Francoisa Mitterranda za prezidenta. Až do roku 1995 bol prvý a zatiaľ jediný priamo zvolený socialistický prezident Francúzska.

"Pochopil som vás, vašu vôľu po zmene, vašu silu," povedal už zachrípnutým hlasom Hollande. Vyhlásil, že je veľmi dojatý, že môže zastupovať tých, ktorí museli mnohé roky znášať "rany, zlomeniny a popáleniny". Je hrdý na to, že môže byť prezidentom "Francúzska rozmanitosti", a tiež hrdý, že ľavica našla po 31 rokoch nástupcu Mitterranda.

Hollande vyzval svojich stúpencov, aby oslávili víťazstvo bez pocitov pomsty a aby pomohli ľavici k víťazstvu v júnových voľbách do Národného zhromaždenia. Sľúbil, že bude "prezidentom mladých a spravodlivosti" a zamýšľa skoncovať s trendom drastických úsporných opatrení v Európe. Jeho zvolenie bolo signálom pre Európu: "Sú národy, ktoré veria a chcú zastaviť kurz šetrenia".

Hollandea sprevádzala jeho 47-ročná partnerka Valérie Trierweilerová, ktorá neskrývala dojatie. "Bude to trvať niekoľko dní, až pochopím, čo sa stalo," povedala. Ako bude plniť úlohu prvej dámy, sa ešte nerozhodla. "Potrebujem ešte trochu času na premýšľanie," dodala.

Zaujímavé je, že Hollande (51.62%) dosiahol takmer navlas rovnaký výsledok Mitterrand (51,76), ktorý v roku 1981 porazil úradujúcu hlavu štátu Giscarda d'Estainga. Rozdiel medzi Hollandeom a Sarkozym (48.38%) bol asi 1,15 milióna hlasov, čo bývalý konzervatívny premiér Jean Pierre Raffarin komentoval slovami, že Sarkozy mohol voľby vyhrať.

Približne dva milióny voličov vhodili do urien prázdne alebo neplatné hlasovacie lístky. Hollande dostal v tradične konzervatívnom v Paríži viac ako 55 percent hlasov, čo jeho socialistický starosta Bertrand Delanoë nazval "historický výsledok". V 29 volebných obvodoch, kde v roku 2007 zvíťazil Sarkozy, sa karta tentoraz obrátila v prospech socialistu.

Priamo v centre diania - v Paríži sledovala prezidentské voľby naša spolupracovníčka Alena Vrbovská.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok