Sarkozy čelí trestnému stíhaniu. Mal peniaze od Kaddáfího?

Voči francúzskemu exprezidentovi Nicolasovi Sarkozymu, ktorého v uplynulých dvoch dňoch vypočúvali s prestávkou 25 hodín v súvislosti s prešetrovaním podozrení, že jeho kampaň pred voľbami hlavy štátu v roku 2007 bola nezákonne financovaná, začali v stredu večer predbežné trestné stíhanie.

Informovali o tom viaceré francúzske elektronické médiá, ako aj agentúry AP, DPA a MTI. Podľa francúzskych médií ide o obvinenia z trestných činov pasívnej korupcie, nezákonného financovania predvolebnej kampane a podvodného konania s líbyjskými finančnými prostriedkami. Sarkozy (63) obvinenia odmieta.

Exprezident bude pod policajným dohľadom. Po prepustení po výsluchu sa však vrátil domov. Vyšetrujúci sudcovia museli rozhodnúť, či exprezidenta po 25 hodín trvajúcom výsluchu prepustia na slobodu bez vznesenia obvinenia, začnú trestne stíhať alebo ho s rovnakým úmyslom predvolajú v neskoršom termíne.

Sarkozy strávil uplynulú noc doma. V stredu ráno sa však opäť dostavil na výsluch na policajnú stanicu v Nanterre na severozápadnom okraji Paríža. Vyšetrovanie podozrenia, že časť peňazí na Sarkozyho kampaň pochádzala od vtedajšieho líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, realizujú odborníci z hlavného úradu na boj proti korupcii a finančným a daňovým deliktom.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá