Navaľnyj bojkotoval voľby. Vyzval i ďalších Rusov, aby ho nasledovali

Navaľnyj bojkotoval voľby. Vyzval i ďalších Rusov, aby ho nasledovali
Zdroj foto: SITA/AP
Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj oznámil, že bojkotoval prezidentské voľby a vyzval aj ďalších Rusov, aby nasledovali jeho príklad. Štyridsaťjedenročnému politickému aktivistovi volebná komisia zamietla možnosť kandidovať v súvislosti s podmienečným odsúdením v kauze Kirovles, ktoré však jeho zástancovia označujú za politicky motivované.

Svojich podporovateľov vyzval, aby nevolili, pretože vo voľbách absentuje skutočná súťaž. "Vo volebný deň by mal každý chcieť povedať 'Volil som', no dnes som tu, aby som oznámil, že som nevolil," povedal Navaľnyj vo videu, ktoré zverejnil prostredníctvom YouTube. Zároveň tiež kritizoval sedem protikandidátov prezidenta Vladimira Putina za to, že neprotestujú proti prípadom viacnásobného hlasovania a ďalším nezrovnalostiam.

Vo voľbách sa všeobecne očakáva jasné víťazstvo súčasnej hlavy štátu. Nepočíta sa pritom ani s možnosťou druhého kola, ktoré by sa konalo 8. apríla v prípade, že ani jeden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov. Putinova podpora sa totiž v predvolebných prieskumoch pohybuje vysoko nad 50 percentami. Voľby v Rusku sleduje asi 145-tisíc pozorovateľov, medzi ktorými je aj zhruba 1500 cudzincov a tiež zástupcovia Navaľného.

Volebné miestnosti v regiónoch ruského Ďalekého východu sa otvorili už v sobotu večer stredoeurópskeho času a voľby sa skončia v nedeľu o 20:00 v Kaliningradskej oblasti (19:00 stredoeurópskeho času), ktorá je najzápadnejším ruským regiónom.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá