Ruská prezidentská kandidátka zakladá novú protiputinskú stranu

Ruská prezidentská kandidátka Xenija Sobčaková spoločne s bývalým poslancom Dmitrijom Gudkovom oznámila založenie novej politickej strany. Informoval o tom ruský spravodajský portál Meduza.

Nové hnutie by malo podľa Gudkova niesť názov Strana zmien a vznikne na základe Občianskej iniciatívy, ktorej prezidentskou nominantkou je práve Sobčaková. "Nechceme byť konštruktívnou opozíciou, jej čas, ak tu aj niekedy bol, dávno vypršal. Sme protiputinská strana," povedal Gudkov.

Podľa TASS televízna moderátorka a politická aktivistka Sobčaková zdôraznila, že je "proti vodcovstvu" v strane. "Budeme mať s Dimom (Gudkovom) rovnaké postavenie a pozývame aj ďalšie posily... Sme proti vodcovstvu, sme za širokú koalíciu demokratických síl," uviedla.

Prezidentské voľby sa Rusku uskutočnia 18. marca. Ich favoritom je súčasný ruský prezident Vladimir Putin, ktorého terajšie funkčné obdobie sa skončí 7. mája. Jeho najhlasnejší kritik Alexej Navaľnyj kandidovať nemôže. V prípade volebného víťazstva zostane 65-ročný Putin vo funkcii ďalších šesť rokov, teda do roku 2024.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá