Farkašová dovŕšila zlatý hetrik, zlato vybojoval aj Haraus

Farkašová dovŕšila zlatý hetrik, zlato vybojoval aj Haraus
Zdroj foto: SITA/SPV/Roman Benický
Henrieta Farkašová a Miroslav Haraus pridali ďalšie dve zlaté medaily do čoraz jagavejšej zbierky slovenských športovcov na XII. zimných paralympijských hrách v kórejskom Pchjongčchangu. Obe sú zo superkombinácie z kategórie zrakovo znevýhodnených, ktorá sa jazdila v stredisku Čongson ako súčet super G a slalomového kola.

Viac ako 50 medailí

Slovensko aktuálne disponuje bilanciou 5 zlatých - 1 strieborná - 1 bronzová medaila. Henrieta Farkašová získala pre Slovensko jubilejnú päťdesiatu medailu zo zimných paralympiád, Miroslav Haraus pridal 51. zimný cenný kov pre SR.

Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou zvíťazili v superkombinácii. Na ZPH 2018 už dovŕšili zlatý hetrik, keďže predtým triumfovali v zjazde aj super G. Historicky najúspešnejšia slovenská paralympionička Farkašová zároveň zaokrúhlila počet svojich medailí zo zimných paralympijských hier na desať, aktuálne má 8 zlatých, 1 striebornú a 1 bronzovú medailu.

Jazdu ustála

Farkašová po triumfe v prvej časti superkombinácie urobila v slalome chybu, no podarilo sa jazdu ustáť a do cieľa prišla s náskokom viac ako jednej sekundy. "Dosť som to zdramatizovala. Skoro mi tam vyskočilo srdce z hrude. Prišiel záklon, čo sa mi stáva častejšie. Som šťastná, že sme prišli na prvom mieste. Dôležitý bol náskok zo super G. A sen stále trvá," povedala veľmi šťastná Henrieta Farkašová.

Po Farkašovej so Šubrtovou pridali kombinačné zlato aj Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Haraus zvíťazil v súčte super G a slalomového kola o 91 stotín sekundy pred Španielom Yonom Santacanom. Po triumfe v super G stačilo slovenskému reprezentantovi aj tretie najlepšie slalomové kolo. Haraus a Hudík už boli predtým bronzoví v super G. Pre Harausa je to premiérové zlato zo ZPH, predtým ho spod Tatier získali len Farkašová a Krako.

Dal do toho maximum

"Som veľmi šťastný, že sa mi to podarilo. Je to moja prvá zlatá paralympijská medaila. Emócie boli v cieli veľmi veľké," začal hodnotenie Miroslav Haraus, ktorý v cieľovom priestore od radosti padol tvárou k zemi. "Teším sa, že na takomto veľkom podujatí mi zahrá slovenská hymna. Som rád, že som takto mohol reprezentovať Slovensko a mohol sa pridať k ďalším vynikajúcim športovcom, ktorí takéto výborné výsledky dosiahli. Dal som do toho maximum a jazdy mi vyšli."

Smolu mali Jakub Krako a Branislav Brozman, ktorí sa z pôvodnej druhej či tretej priečky napokon nevyhli diskvalifikácii. Krako totiž v strednej pasáži chytil tzv. špicara. "Pripravení sme boli, aj rozjazdy boli fajn. Na štarte mi chýbal pokoj a aj keď som sa snažil nejako uvoľnil, bolo to stále horšie. Podal som horibilný výkon a skončilo sa to diskvalifikáciou. Predpokaldám, že tam bol záklon a lyže šli dopredu skór ako ja a vyletel som von," zhodnotil sklamaný Jakub Krako.

Pekne, ale pomaly

Medzi stojacimi ženami Petra Smaržová ukončila kombinačné preteky na solídnom šiestom mieste. Od bronzovej medaily ju delilo bezmála 6 sekúnd. "V prvom kole to bola moja klasická jazda - pekne, ale pomaly. V slalome to už bolo lepšie, ale v super G som stratila veľa, takže som to slalomom nedokázala dotiahnuť. Bola som rada, že som dokončila preteky. Mám paralympijské umiestnenie, viac by ma však mrzela štvrtá pozícia. Teraz nás čakajú točivé disciplíny, ktoré mám rada, takže som sa aj dnes trochu rozhýbala," poznamenala Petra Smaržová.

Martin France v kategórii stojacich mužov skončil ôsmy, hoci po super G figuroval na štvrtom mieste a bol v hre o medaily. Až jedenásty slalomový čas ho však odsunul na konečnú ôsmu priečku. Víťazom sa stal Alexej Bugajev, neutrálny paralympijský športovec z Ruska. "V prvom kole som si nevytvoril dostatočný náskok, slalom mi tiež veľmi nevyšiel. Bol dlhý aj náročný, nešlo sa mi dobre. Aspoň som to zišiel. Verím, že v stredu v obrovskom slalome budem po prvom kole do prvej trojky a v druhom kole to pustím tak, ako viem. Potrebujem k tomu šťastie," poznamenal Martin France.

Podarilo sa im vyrovnať

Slovákom v curlingu na vozíku sa v utorok darilo striedavo. V hale v Kangnungu najprv podľahli tímu Neutrálnych paralympijských športovcov 5:7, popoludní zdolali výber Veľkej Británie 6:5. V doterajšom priebehu turnaja absolvovali Slováci sedem stretnutí a dosiahli v nich tri víťazstvá a štyri prehry, stále zostali v hre o postup do semifinále, no tá je len v matematickej rovine.

Začiatok prvého zápasu Slovákom nevyšiel a prehrávali 0:2, no v tretej zmene sa im podarilo vyrovnať na 2:2. V ďalších dvoch endoch však športovci z Ruska získali päť bodov a aj keď slovenského družstvo skorigovalo na rozdiel dvoch bodov, vo ôsmej zmene už nedokázalo zápas dotiahnuť aspoň do extra endu. V druhom získali tri body v tretej zmene a v piatej pridali ďalšie dva, v závere dovolili súperom už len skorigovať.

XII. zimné paralympijské hry - Pchjongčchang:

CURLING NA VOZÍKU

Neutrálni paralympijskí športovci - Slovensko

(skip Radoslav Ďuriš, Monika Kunkelová, Peter Zaťko, Dušan Pitoňák, Imrich Lyócsa) 7:5 po 7. zmene (1:0, 1:0, 0:2, 2:0, 3:0, 0:2, 0:1, X)

Veľká Británia - Slovensko

(skip Radoslav Ďuriš, Monika Kunkelová, Dušan Pitoňák, Peter Zaťko, Imrich Lyócsa) 5:6 (0:1, 1:0, 0:3, 1:0, 0:2, 1:0, 1:0, 1:0)

ZJAZDOVÉ LYŽOVANIE

Ženy - superkombinácia (super G + slalomové kolo) - zrakovo znevýhodnené:

1. Henrieta Farkašová (navádzačka Natália Šubrtová, SR) 2:27,72 min,

2. Menna Fitzpatricková (nav. Jennifer Kehoeová, V. Brit.) +1,28,

3. Melissa Perrinová (nav. Christian Geiger, Aus.) +3,10

Ženy - superkombinácia (super G + slalomové kolo) - stojace:

1. Mollie Jepsenová (Kan,.) 2:32,70 min,

2. Andrea Rothfussová (Nem.) +0,37 s,

3. Alana Ramsayová (Kan.) +3,38, ...

6. Petra Smaržová (SR) +9,23

Muži - superkombinácia (super G + slalomové kolo) - zrakovo znevýhodnení:

1. Miroslav Haraus (nav. Maroš Hudík, SR) 2:14,22 min,

2. Yon Santacana Maiztegui (Miguel Galindo Garces, Šp.) +0,91 s,

3. Valerij Redkozubov (nav. Jevgenij Gerojev, NPŠ) +2,88 ... Jakub Krako (nav. Branislav Brozman, SR) nedokončili slalomové kolo, Marek Kubačka (nav. Mária Zaťovičová, SR) nedokončili super G

Muži - superkombinácia (super G + slalomové kolo) - stojaci:

1. Alexej Bugajev (NPŠ) 2:10,56 min,

2. Arthur Bauchet (Fr.) +0,32 s,

3. Adam Hall (N. Zél.) +4,76, …

8. Martin France (SR) +7,98

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá