Zomrel esesák, ktorý pomáhal pri najmenej 300.000 vraždách

Zomrel esesák, ktorý pomáhal pri najmenej 300.000 vraždách
Zdroj foto: SITA/AP
Bývalý príslušník nacistických síl SS Oskar Gröning, ktorého odsúdili za napomáhanie pri najmenej 300.000 vraždách vo vyhladzovacom tábore Auschwitz-Birkenau na štyri roky väzenia a ktorý iba v polovici januára 2018 požiadal o milosť, zomrel v piatok v nemenovanej nemocnici vo veku 96 rokov.

Neúspešné odvolanie

O úmrtí bývalého esesáka, ktorý sa predtým voči rozsudku neúspešne odvolal na nemecký najvyšší súd, informovali v pondelok internetové vydania nemeckých týždenníkov Der Spiegel a Focus. Hovorca prokuratúry v Hannoveri potvrdil, že inštitúcia dostala predmetnú informáciu od právneho zástupcu zosnulého, avšak Gröningov úmrtný list nemá k dispozícii.

Spolkový ústavný súd so sídlom v Karlsruhe vlani 29. decembra zamietol Gröningovu sťažnosť. Súd sa nedomnieva, že by v súvislosti s uväznením bolo ohrozené právo odsúdeného na život a fyzickú integritu. Nenašiel ani dôvody na spochybnenie príslušných verdiktov nižších súdov. Pôvodný rozsudok nad Gröningom vyniesol v júli 2015 Krajinský súd v Lüneburgu. V jeseni 2016 ho potvrdil aj Spolkový súdny dvor v Karlsruhe.

Účtovník z Auschwitzu

Žiadosť o milosť, o ktorej mala rozhodnúť dolnosaská krajinská ministerka spravodlivosti, bol tak pre Gröninga poslednou možnou šancou, ako sa vyhnúť nástupu do výkonu trestu. Ak by s ňou neuspel, trest si mal odpykať v Uelzene.

Odsúdený pôsobil vo vyhladzovacom tábore Auschwitz v rokoch 1942-44, teda aj v čase, keď tam deportovali asi 425.000 židov z Maďarska, pričom najmenej 300.000 z nich takmer okamžite poslali do plynových komôr. Súčasťou Gröningovej práce bolo triediť osobné veci, ktoré museli väzni odovzdávať pri vstupe do tábora, za čo si vyslúžil prezývku "účtovník z Auschwitzu". On sám však popieral, že by bol spolupáchateľom nacistických zločinov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá