Le Penová zostáva vo vedení strany, navrhla jej nový názov

Francúzska krajná pravica potvrdila vo vedení strany doterajšiu šéfku Marine Le Pen. Na zjazde získala podporu všetkých členov Národného frontu. Jej otcovi odobrali titul čestný predseda strany a zakázali mu zúčastniť sa na stretnutí v Lille.

Francúzska politička Marine Le Penová navrhla zmeniť názov jej krajne pravicovej strany Národný front na Národné združenie. Líderka strany oznámila svoje rozhodnutie v nedeľu počas záverečnej reči v rámci dvojdňového stretnutia v meste Lille. Politička uviedla, že súčasný názov strany je spájaný s jej "slávnou minulosťou", no môže znamenať psychologickú bariéru pre potenciálnych nových členov a voličov.

O zmene názvu budú hlasovať členovia strany. Le Penová dúfa, že zmena pomôže strane na ceste k moci. Už dlhšie sa snaží "očistiť" stranu od stigiem spojených s rasizmom a antisemitizmom. Ako píše agentúra AP, podľa dotazníka chce zmeniť názov strany 52 percent jej členov. Otec političky Jean-Marie Le Pen, ktorý v roku 1972 založil stranu, označil zmenu názvu za zradu.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá