Roglič sa stal víťazom 3. etapy, Sagan vpredu chýbal

Aktualizované:
Slovinec Primož Roglič z tímu LottoNL-Jumbo sa stal víťazom 3. etapy na cyklistických pretekoch Tirreno-Adriatico zaradených do prestížneho seriálu WorldTour. Etapa mala štart vo Follonice, cieľ po 234 km v Trevi a bola najdlhšou na 53. ročníku Tirreno-Adriatico.

Etapa pútala svojou dĺžkou

Roglič zaútočil približne kilometer pred cieľom v polovici náročného stúpania a napriek neskoršiemu silnému ataku Brita Adama Yatesa (Mitchelton Scott) si udržal niekoľkometrový náskok až do cieľa. Druhý skončil s odstupom 3 sekúnd práve A. Yates, tretí skončil s mankom 6 sekúnd víťaz nedávnej klasiky Strade Bianche Belgičan Tiesj Benoot (Lotto Soudal). Trojnásobný a úradujúci majster sveta Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) v samom závere vpredu chýbal a do cieľa došiel odhadom na začiatku tretej desiatky výsledkového poradia.

Na čelo celkového priebežného poradia sa dostal Brit Geraint Thomas z tímu Sky, druhý je v rovnakom čase Belgičan vo farbách BMC Racing Greg van Avermaet. Tretia priečka s mankom 3 sekúnd patrí ďalšiemu jazdcovi Sky Britovi Christopherovi Froomovi.

Piatková etapa pútala svojou dĺžkou, ale aj náročným klasikárskym záverom. V úniku dňa sa ocitlo kvinteto Jacopo Mosca (Wilier-Selle Italia), Nicola Bagioli (Nippo-Vini Fantini), Šo Hacujama (Nippo-Vini Fantini), Dennis van Winden (Israel Cycling Academy) a Stepan Kurianov (Gazprom-Rusvelo). Po 75 km jazdy mali k dobru 7:45 min pred pelotónom.

Cenné minúty

Päťdesiat kilometrov pred cieľom to bolo stále ešte viac ako šesť a pol minúty. V záverečných 20 km zostal vpredu už len aktívny Talian Bagioli, ale aj jeho pokus sa skončil vstupom do okruhu 11 km pred cieľom v meste Trevi. Potom začal udávať tempo Team Sky s Michalom Kwiatkowským či Chrisom Froomom. Doterajší líder celkového priebežného poradia Novozélanďan Patrick Bevin po páde vpredu chýbal, a tak bolo jasné, že sa bude meniť líder pretekov. Cenné minúty v piatok stratil aj Poliak Rafal, Majka, tímový kolega Petra Sagana v Bora-Hansgrohe.

Šest kilometrov pred cieľom na rovinatejšom úseku bola vpredu stále väčšia skupina cyklistov vrátane Petra Sagana, ale to sa v záverečnom náročnom stúpaní zmenilo. Jeho dĺžka bola 2,5 km, v jeho prvej polovici jazdci prekonávali miestami 16-percentné prevýšenie a neskôr až 20-percentné. Na začiatku záverečného kilometra tempo udával Sky a potom prišiel útok Slovinca Primoža Rogliča (LottoNL-Jumbo), ktorý si utvoril náskok približne 50 - 80 m. To už bolo rozhodujúce, hoci sa za ním neskôr vehementne vybral Adam Yates.

Peter Sagan v samom závere vpredu chýbal. Sagan je jediný Slovák na Tirreno-Adriatico 2018. Od roku 2012 ani raz nechýbal na Pretekoch dvoch morí a predviedol dovedna sedem víťazných etapových koncoviek. Predvlani útočil aj na celkový triumf, ktorý mu o jedinú sekundu vyfúkol veľký rival Van Avermaet. Sagan je aj štvornásobným víťazom bodovacej súťaže na Tirrene.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá