Fotogaléria: Delegácia z europarlamentu prišla na miesto vraždy

Fotogaléria: Delegácia z europarlamentu prišla na miesto vraždy
Zdroj foto: SITA/Martin Havran
Na Slovensko prišla delegácia z europarlamentu, ktorá prišla preveriť stav vecí po vražde novinára Jána Kuciaka a archeologičky Martiny Kušnírovej. Stretla sa s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom, ale aj s ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou či šéfom polície Tiborom Gašparom. členovia misie navštívili aj miesto vraždy vo Veľkej Mači, kde si uctili pamiatku oboch obetí.

Na Slovensku existuje disproporcia medzi legislatívnym nastavením inštitúcií a tým, ako ich vníma verejnosť. Zhodli sa na tom ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) a zástupcovia Európskeho parlamentu s tým, že viac ako na legislatívu by sa Slovensko malo zamerať na zvýšenie ich dôveryhodnosti.

Žitňanská prijala v piatok misiu Konferencie predsedov politických skupín Európskeho parlamentu. Úvod aj záver stretnutia patrili diskusii o dôveryhodnosti inštitúcií. Zúčastnení sa zhodli na tom, že pokiaľ ide o naše legislatívne nastavenie, to korešponduje so štandardným legislatívnym nastavením v rámci európskeho priestoru. "Na druhej strane tu však existuje disproporcia medzi legislatívnym nastavením a vnímaním zo strany verejnosti. Preto viac ako na legislatívu je potrebné zamerať sa skôr na budovanie kapacít, kvalitu inštitúcií, a tým na zvyšovanie ich dôveryhodnosti vo vzťahu k verejnosti," informoval o schôdzke hovorca rezortu Peter Bubla.

Otázky europoslancov sa podľa Bublu dotýkali tém ako dôveryhodnosť súdnictva, nezávislosť súdnictva, postavenie a právomoci rezortu spravodlivosti so zreteľom na činnosť prokuratúry a polície. Venovali sa aj špecifickým otázkam transpozície smernice proti praniu špinavých peňazí a záruk, pokiaľ ide o nominácie Slovenskej republiky do orgánov Európskej prokuratúry.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá