Polícia oznámila, ktorou látkou otrávili ruského agenta a jeho dcéru

Britská polícia oznámila, že podľa jej presvedčenia boli bývalý ruský agent Sergej Skripaľ a jeho dcéra zámerne otrávení nervovoparalytickou bojovou látkou. Informovali o tom tlačová agentúra AP a DPA.

Sú v kritickom stave

Šéf protiteroristického útvaru Metropolitnej polície Mark Rowley ďalej uviedol, že nedeľný útok na Skripaľa a jeho dcéru Juliu vyšetrujú ako pokus o vraždu. Podľa jeho slov je polícia presvedčená, že terčom útoku bola konkrétne táto dvojica. Rowley však nespresnil, o akú látku pri útoku išlo. Otec s dcérou sa nachádzajú v kritickom stave v nemocnici.

Rowley dodal, že policajt, ktorý k nim pristúpil a venoval sa im, keď v nedeľu 4. marca skolabovali na lavičke pred nákupným centrom v anglickom meste Salisbury, je takisto naďalej vo vážnom stave. Britská hlavná hygienička Sally Daviesová vyhlásila, že otrava predstavovala pre širokú verejnosť "malé riziko".

TOP videá

Johnsonovi to pripomína smrť Litvinenka

Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson uviedol, že incident v meste Salisbury mu pripomína smrť niekdajšieho ruského agenta Alexandra Litvinenka. Ten zomrel v roku 2006 po vypití čaju kontaminovaného rádioaktívnym polóniom v luxusnom londýnskom hoteli. Johnson dodal, že v súčasnosti na nikoho neukazuje prstom, ale všetkým vládam sveta odkázal, že žiadny pokus o zabitie nevinného človeka na britskej pôde neostane nepotrestaný.

Skripaľa v roku 2006 v Rusku odsúdili za špionáž pre Britániu a udelili mu trest 13 rokov väzenia - v roku 2010 ho však prepustili v rámci americko-ruskej výmeny špiónov. Po svojom zatknutí v Moskve v decembri 2004 sa Skripaľ priznal, že ho v roku 1995 naverbovali britské špeciálne služby a že im poskytoval informácie o ruských agentoch v Európe, za čo dostal vyše 100.000 dolárov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá