Kiska poveril dočasným vedením rezortu kultúry Pellegriniho

Dočasným ministrom kultúry je vicepremiér pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Vedením rezortu ho poveril prezident SR Andrej Kiska. Pellegriniho navrhol premiér Robert Fico.

Plne funkčný rezort

"Pán prezident ma požiadal, aby som zabezpečil bezproblémový chod rezortu, čo som mohol garantovať. A chcem uistiť všetkých, kultúrnu obec a organizácie pod ministerstvom, že budem manažérsky dohliadať na to, aby mohli napĺňať svoje ciele dané pre rok 2018," povedal Pellegrini. Rezort je podľa jeho slov po Marekovi Maďaričovi plne funkčný.

Pellegrini nepovedal, kto bude novým ministrom kultúry. Potvrdil, že v hre je viacero mien vrátane Erika Tomáša. V hre sú mená Erik Tomáš, Ján Podmanický a Dušan Jarjabek. Pellegrini zdôraznil, že najskôr treba vyriešiť súčasnú situáciu, až potom môže prísť meno nového ministra.

Očakáva návrh na nového ministra

Prezident Kiska očakáva, že mu premiér Fico dá v krátkom čase návrh na nového riadneho ministra kultúry. To, že ho nemá ani týždeň po ohlásenej demisii Mareka Maďariča, ho znepokojuje. Hovoril to na brífingu po tom, ako poveril dočasným vedením rezortu kultúry Petra Pellegriniho.

"Chcem vyjadriť znepokojenie, že ani týždeň po ohlásenej demisii do dnešného dňa nemám žiadne mená na riadneho ministra. Očakávam od premiéra, že túto situáciu v krátkom čase vyrieši," povedala hlava štátu. Rozumie, že úlohou premiéra je čeliť "aktuálnemu riziku rozpadu vlády, riziku straty väčšiny poslancov v parlamente". Prezident však očakáva, že po jarných prázdninách sa vedeniam vládnych strán podarí stretnúť, rokovať o riešení situácie a informovať o ňom.

TOP videá

Miesto ministra kultúry sa uvoľnilo po odchode Mareka Maďariča. Jeho abdikáciu prevzal prezident v pondelok 5. marca. Maďarič z vlády odišiel po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. "Neviem si po vražde novinára, či sa už potvrdí, alebo nie, že to súviselo s jeho prácou, predstaviť, že by som naďalej pôsobil vo funkcii šéfa tohto rezortu," odôvodnil svoj odchod Maďarič, ktorý ostáva radovým členom Smeru-SD a vracia sa do parlamentu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá