Miliardár objavil desaťročia stratenú lietadlovú loď USA

Miliardár objavil desaťročia stratenú lietadlovú loď USA
Zdroj foto: Twitter/@PaulGAllen
Pri Austrálii našli vrak americkej lietadlovej lode, ktorá sa potopila počas druhej svetovej vojny. Loď USS Lexington sa podarilo lokalizovať v Koralovom mori v hĺbke asi tri kilometre, približne 800 kilometrov od východného pobrežia Austrálie.

Loď USS Lexington sa podarilo lokalizovať v Koralovom mori v hĺbke asi tri kilometre, približne 800 kilometrov od východného pobrežia Austrálie. Loď sa potopila počas bitky v Koralovom mori v dňoch 4. až 8. mája 1942. Počas bojov zahynulo 216 členov jej posádky, vyše 2 000 ďalších sa podarilo zachrániť.

Americké námorníctvo potvrdilo, že vrak objavil pátrací tím vedený spoluzakladateľom Microsoftu Paulom Allenom. Zábery ukazujú, že je dobre zachovaný. Spolu s loďou objavili aj 11 z jej 35 lietadiel.

Bitka v Koralovom mori bola dôležitou bitkou druhej svetovej vojny. Považuje sa za kľúčový moment zastavenia postupu Japonska v Tichomorí. Lexington potopili americké sily po tom, čo ju počas bitky zasiahli viaceré japonské torpéda a bomby a ťažko ju pri tom poškodili.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá