Európske indexy poznačili obavy z amerických sankčných ciel

Európske indexy poznačili obavy z amerických sankčných ciel
Zdroj foto: SITA/AP
Obavy z negatívnych dôsledkov obchodného konfliktu EÚ so Spojenými štátmi viedli v piatok k tomu, že Dax, hlavný index nemeckej akciovej burzy, klesol pod 12.000 bodov.

Okrem toho pretrvávajú obavy, že hlavná úroková sadzba centrálnych bánk, predovšetkým amerického Fedu, môže rásť rýchlejšie, než investori doteraz predpokladali. Dax uzavrel piatkové obchodovanie na hodnote 11.913,71 bodu. V porovnaní so štvrtkom klesol o 2,27 %. Priblížil sa tak k najnižšej úrovni z augusta minulého roku, ktorá bola 11.868 bodov. V končiacom sa deviatom týždni tohto roka klesol Dax takmer o 4,5 %.

Index MDax, na ktorom sú akcie stredne veľkých nemeckých firiem, sa v piatok prepadol o 2,20 % na 25.224,57 bodu. Technologický index TecDAX oslabil o 3,11 % na 2482,44 bodu. Silné straty utrpeli aj hlavné indexy búrz v Paríži a Londýne.

Po tom, ako americký prezident Donald Trump oznámil, že zavedie sankčné clá na dovoz ocele a hliníka do Spojených štátov, prepukol siný verbálny medzinárodný obchodný konflikt. EÚ pohrozila Washingtonu odvetnými opatreniami. Kanada varovala Trumpa pred svojimi protiopatreniami. Švédsky koncern Electrolux uviedol, že plánované investície v USA pravdepodobne nezrealizuje.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá