Ako vidia Slovensko po vražde novinára zahraničné médiá?

Ako vidia Slovensko po vražde novinára zahraničné médiá?
Zdroj foto: SITA/Branislav Bibel
V českých médiách dominuje najmä vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Západné krajiny si všímajú aj to, ako sa štát správa k novinárom. Píše sa aj o možnom prepojení ľudí z vládneho Smeru-SD na organizovaný zločin.

Česká novinárka dostala ochranu

Analytik Jakub Janda z českej mimovládnej organizácie Evropské hodnoty vysvetlil, že v Českej republike dominuje najmä vyšetrovanie samotnej vraždy, keďže to prirodzene novinárov vydesilo a šokovalo. Okrem toho novinárka Pavla Holcová z Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku dostala policajnú ochranu, keďže s Kuciakom spolupracovala.

„Je to veľmi negatívne. Už len to, že spolupracovníci premiéra rezignujú v nadväznosti na túto kauzu, nejaké napojenie tam jednoducho je, aj keď ešte nevieme aké. To je jednoznačne takto v zahraničí vnímané,“ odpovedal Janda na otázku, ako je momentálne Slovensko vnímané v zahraničí. Zo svojich funkcií tento týždeň až do vyšetrenia prípadu odstúpili štátna radkyňa Mária Trošková a tajomník Bezpečnostnej rady SR Viliam Jasaň.

„Západné krajiny si veľmi intenzívne všímajú aj to, ako sa štát správa k novinárom. A v okamihu, keď slovenskí novinári veľmi otvorene hovoria, že majú veľkú nedôveru v prácu slovenskej polície a justície, tak je to veľmi alarmujúce. Sú tam teda dve veci – pravdepodobné prepojenie organizovaného zločinu na stranu Smer a za druhé vzťah, ktorý má väčšina politikov v našom stredoeurópskom regióne voči médiám,“ pokračoval Janda s tým, že prejavy Roberta Fica k novinárom sú verejne známe v celej Európe.

Protinovinárske výroky Fica a Zemana

„V momente, keď sa stane takáto vražda, tak nie že by bol za to slovenský premiér explicitne zodpovedný, ale jednoznačne sa tomu bude venovať pozornosť v Európe,“ povedal na margo Ficových výrokov o špinavých protislovenských prostitútkach. Pripomenul aj výrok českého prezidenta Miloša Zemana, ktorý rozprával ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi o tom, že novinárov treba likvidovať.

Aby sa obraz Slovenska v zahraničí nezhoršoval, je podľa Jandu nutné čo najtransparentnejšie vyšetrovanie. „Pokiaľ viem, tak minimálne zatiaľ sa o to slovenský premiér snaží, ale nedokážem posúdiť, ako úspešne. Podľa toho, čo vidím, dôvera je voči Ficovi a vládnej garnitúre nízka. Malo by to byť čo najtransparentnejšie, aby bolo evidentné, že nie sú zametené stopy. Bojím sa, že to sa môže stať – že nájdu nejakého obetného baránka a skutočného vinníka nikdy nenájdu,“ pokračoval Janda.

Smer by mal uznať pochybenia

Analytik pripomenul aj vraždu ruského opozičného politika Borisa Nemcova. Z jeho smrti obvinili Čečencov, ale objednávatelia vraždy ostali nepotrestaní. Janda zároveň dodal, že pozícia slovenského ministra vnútra Roberta Kaliňáka je dlhodobo veľmi slabá a čakal by, že odstúpi, respektíve, že Smer by mal ukázať, že si je vedomý svojich pochybení.

Minulý týždeň zavraždili novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú. Kuciak pracoval na článku o prepojení talianskeho organizovaného zločinu na ľudí z Úradu vlády SR, v texte sa napríklad spomínali mená štátnej radkyne Márie Troškovej a tajomníka Bezpečnostnej rady SR Viliama Jasaňa. Tí sa do vyšetrenia prípadu svojich funkcií vzdali. Nedokončený text publikovali všetky relevantné slovenské médiá, ale aj prestížny európsky portál Politico.eu. Kauze sa venujú všetky európske médiá, niektoré z nich vyslali na Slovensko aj svojich redaktorov. Najviac ich je z českých médií.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá