Do vesmíru vypustili revolučnú družicu, bude monitorovať počasie

Do vesmíru vypustili revolučnú družicu, bude monitorovať počasie
Zdroj foto: SITA/AP
Spojené štáty vypustili na obežnú dráhu Zeme revolučnú meteorologickú družicu GOES-S, ktorej úlohou bude monitorovať západné pobrežie USA. Informovala o tom agentúra AP.

Na obežnú dráhu vyniesla družicu GOES-S nosná raketa Atlas V, ktorá odštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Ide o druhú družicu v rámci spoločného programu Národného úradu pre oceán a atmosféru a Národného úradu pre letectvo a vesmír, ktorý predstavuje revolúciu v oblasti predpovedania počasia.

Družica GOES-S bude z geostacionárnej dráhy monitorovať meteorologické javy nad západným pobrežím Spojených štátov. Vďaka jej špičkovému prístrojovému vybaveniu budú mať meteorológovia veľmi rýchlo prístup k presným údajom nielen o bežných meteorologických javoch ale aj o mimoriadnych udalostiach, ktoré môžu ohrozovať ľudské životy.

Prístroje na družici budú sledovať napríklad aj slnečné žiarenie a erupcie na Slnku či magnetické pole Zeme. Satelit pomôže leteckej aj námornej doprave a uľahčí aj dlhodobé predpovede, vrátane sezónnych predpovedí. Meteorológovia by tiež mali byť schopní lepšie predpovedať obdobia sucha.

Prvú meteorologickú družicu v rámci nového programu GOES vypustila NASA v novembri 2016. Úlohou družice GOES-16 je monitorovanie východného pobrežia USA. Program GOES bude mať okrem GOES-S do roku 2036 ďalšie dve družice. Hodnota programu je 11 miliárd dolárov a jeho súčasťou sú aj moderné zariadenia na Zemi schopné prijímať vysoký objem dát z nových satelitov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá