Trump chce sťažiť podmienky držania zbraní, sponzor politikov sa búri

Americký prezident Donald Trump zvažuje novelu zákona, ktorá by zvýšila vekovú hranicu na nákup poloautomatických zbraní z 18 na 21 rokov. Vyhlásil to na stretnutí s demokratickými aj republikánskymi zákonodarcami, s ktorými rokovali práve o možnej úprave zákona.

Presviedčal kongresmanov

Trump vyzval senátorov, aby rýchlo pracovali na opatreniach na kontrolu zbraní. Kongres musí "skoncovať s týmito problémami", uviedol v narážke na streľbu na floridskej škole, ktorá si v polovici februára vyžiadala 17 mŕtvych. Na stretnutí s republikánskymi a demokratickými senátormi povedal, že prísnejšie previerky kupujúcich osôb, bezpečnostné opatrenia v školách a ďalšie zdroje na boj s mentálnymi problémami by mali byť zahrnuté do jedného zákona.

Trumpov hlavný návrh z minulého týždňa bol, že by učiteľom malo byť umožnené skryté nosenie zbraní. Tento návrh podporovala vplyvná Národná asociácia držiteľov zbraní-NRA, pripomína agentúra DPA. Počas stredajšieho stretnutia však šéf Bieleho domu uviedol, že by to malo byť zo zákona vyňaté. "Nikdy vám to neprejde," povedal senátorom.

Taktiež uviedol, že sa postavil lídrom NRA na víkendovom stretnutí, keď im povedal, že aj keď je "najväčším fanúšikom" druhého ústavného dodatku o práve nosiť zbraň, "je čas...zastaviť tento nezmysel".

Predajcovia urobili gesto

Republikánski lídri v Kongrese odmietajú zdvihnúť minimálny vek na kúpu niektorých typov zbraní z 18 na 21 rokov, ale Trump podľa vlastných slov bude o tom vážne premýšľať aj napriek odporu zo strany NRA, ktorá ho ako kandidáta na prezidenta podporovala. "Niektorí z vás sú vydesení z NRA, nemôžete byť vydesení," povedal zákonodarcom podľa spravodajskej stanice BBC.

Jeden z najväčších amerických predajcov športových potrieb Dick's Sporting Goods v stredu uviedol, že bez ohľadu na príslušné zákony skončí s predajom útočných pušiek a veľkokapacitných zásobníkov a tiež s predajom zbraní osobám mladším ako 21 rokov. Neskôr v priebehu dňa oznámila aj americká obchodná sieť Walmart, že už nebude predávať strelné zbrane a muníciu ľuďom pod 21 rokov.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá