Juncker vyzval Macedónsko na doriešenie sporu s Gréckom

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vyzval v nedeľu Macedónsko, aby vyriešilo dlhoročný spor okolo svojho názvu s Gréckom a mohlo tak otvoriť prístupové rokovania s Európskou úniou.

Juncker pricestoval do Macedónska v úvode svojej cesty po krajinách regiónu, zameranej na predstavenie stratégie EÚ pre západný Balkán. Počas nasledujúcich dní navštívi aj Albánsko, Srbsko, Kosovo, Bosnu a Hercegovinu a Čiernu Horu.

V macedónskej metropole Skopje sa šéf EK stretol s premiérom Zoranom Zaevom. Pri tejto príležitosti Juncker vyzdvihol krajinu za "tempo reforiem" potrebných na vstup do EÚ. Ak bude Macedónsko podľa neho takto pokračovať, Európskej komisii to umožní o niekoľko mesiacov odporučiť otvorenie prístupových rozhovorov, na ktoré krajina čaká už od roku 2006.

Macedónsko a Grécko v súčasnosti pracujú na vyriešení 25-ročného sporu o názov Macedónska, ktoré ho začalo používať, keď v roku 1991 získalo nezávislosť. Grécko argumentuje, že používanie tohto názvu naznačuje územné nároky na rovnomennú grécku provinciu.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá